Teknolojix Haber
ÜRÜN İNCELEME YAPAY ZEKA

Yapay Zeka Direksiyon Başındaki ‘Hataları’  Tespit Edecek…

İTÜ OTAM, İTÜ ARI Teknokent’te yer alan bir tekno girişim şirketi ile geliştirdiği ortak bir proje ile sürüş esnasında sigara içen, telefonla konuşan, uyuyan veya emniyet kemerini bağlamayan sürücüleri yapay zekayla tespit edebilecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi, (İTÜ OTAM)  İTÜ ARI Teknokent’te yer alan PIXSelect isimli teknogirişim şirketiyle birlikte Yapay Zeka Sürücü Davranışlarını İzleme projesini hayata geçirdi. Aracın dikiz aynasında yer alan yüksek çözünürlüklü kamerayla sürücüyü takip eden sistem, elde edilen görüntülerin yapay zeka tarafından analiz edilerek sürücüyü ve merkezi uyarmasına dayanıyor.

SÜRÜCÜLERE ANLIK UYARI

Sürücünün hareket halinde sigara içtiğini, telefonla konuştuğunu, uyukladığını veya emniyet kemerini bağlamadığını algılayabilen yapay zeka teknolojisi, kamera görüntülerini merkeze ileterek anlık uyarılarda bulunuyor.

İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, geçen ekim ayından itibaren İTÜ OTAM bünyesindeki test sürücülerinin, dinamometreler üzerinde 3 vardiya araç sürdüğünü ve bu durumun sürücülerle ilgili ciddi bir big data ortaya çıkardığını belirterek “İşte bu big data’yı, işlemek üzere teknogirişim firmalarıyla ortak projeler üretiyoruz. ‘Yapay Zeka ile Sürücü Davranışları İzleme’ projemizi de İTÜ ARI Teknokent firmalarından PIXSelect ile birlikte geliştiriyoruz. Yapay zeka ile paylaştığımız data arttıkça, zeka seviyesi artıyor, daha hızlı tespit edebiliyor. OTAM’da testlerini yürüttüğümüz ve kullandığımız bu teknolojik çözüm ile forklift kullanıcılarından filolarındaki araçların sürücülerine kadar diğer firmalarımızın ihtiyacını karşılamaya da hazırız” ifadelerini kullandı.

Related posts

ASUS, Zephyrus G14 Oyuncu Bilgisayarının Fiyatını ve Özelliklerini Paylaştı

Fatih Akgün

WhatsApp Android Beta Sürümüne ‘Grup Mesajlarını Otomatik Silme’ Özelliği Geldi…

Meryem ACAR

Dimensity 1000 MediaTek Entegre 5G Modemli İlk Yonga Setini Duyurdu…

Meryem ACAR

Yorum Yap