Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA

Yapay Zeka, Gelecekte Savaş ve Barışlara Karar Verebilir

Her geçen yıl ağırlığını daha da arttıran yapay zeka , insanoğlu için gelecekte önemli bir yere sahip. Fakat yapay zekayı yalnızca tüketici ve iş merkezli bir teknoloji olarak görüyorsanız, büyük bir yanılgı içindesiniz.

Yapay zekanın kullanım alanlarına baktığımızda; şirketler, çeşitli süreçleri otomatik hale getirmek için kullanırken, tüketiciler ise günlük rutinlerini kolaylaştırmak için kullanıyor; ancak hükümetler -özellikle de ordular- bu teknolojinin sunduğu hız ve etkiye büyük bir ilgi duyuyorlar. Hatta Çin gibi bazı devletler, kendi vatandaşlarını izlemek için yapay zeka sistemlerini kullanıyor. Ayrıca İngiltere Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, ulusal güvenlik ve savaşla ilgili kararlar almak için de yapay zekanın kullanılacağı belirtilmişti.

MoD’un bünyesinde faaliyet gösteren DASA, yapay zekanın İngiliz donanmasında nasıl kullanılabileceğini araştıran, yeni projeler ve girişimler için 4 milyon sterlin değerinde finansman sağladığını duyurdu. DASA, öncelikle savaş gemilerinin binlerce istihbarat ve veriyi saniyeler içinde işleyebilmesini sağlayacak yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı sistemler geliştirmek için çalışıyor.

Otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zeka odaklı teknolojiler, İngiltere’nin askeri sistemlerine entegre edilecek ve askeri unsurların potansiyel ve gerçek tehditlere karşı duyarlılığını artırmasına yardım edecek. Uzmanlara göre, gelecekte devletler ve ordular arasındaki savaşlar siber güvenlik ve yapay zeka üzerinden gerçekleşecek.

MoD’un Savunma Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarı’na (Dstl) liderlik eden Julia Tagg, “Otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zekayı erkek ve kadınlarımızın becerileri ve deneyimleri ile harmanlayarak, gelecekteki orduların İngiltere’yi daha güvende tutmasını sağlayabiliriz” diyor.

Yapay zekayı askeri alanlarla kullanmak isteyen bir diğer devlet ise ABD. Amerika da geçen yılki bütçede “Askeri İstihbarat / Makine Öğrenimi yatırımları” için 927 milyon dolar ayırdı. Ayrıca Çin ve Rusya’nın da bu alana her yıl milyonlarca dolar kaynak akıttığı söyleniyor. Hatta bazı söylentiler, Rusya’nın 2030 yılına kadar robot askerleri orduya entegre etmek için çalıştığına kaynaklık ediyor.

Yani varlığını her alanda hissettiren yapay zeka geleceğimize yön vereceği gibi, savaşlara da yön verebilir. Önümüzdeki yıllarda yapay zeka teknolojileri, programlanmış algoritmalarına dayanarak savaş kararları alabilir ve hatta belki de silah sistemlerini otomatik olarak kontrol edebilir. Tüm bunlar, ülkelerin savunma kabiliyetini artırdığı gibi, yeni tartışma konularına da kapı aralıyor. Zira geçmişteki tecrübeler, bizlere otomatik silah sistemlerine her zaman güvenilmemesi gerektiğini öğretti.

Sizce yapay zekanın kontrolü bu kadar ele geçirmesi mümkün mü ? Ve sizin hızlı ilerleyen bu teknolojiye karşı bakış açınız nasıl ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Related posts

TÜRK BİLİM KADINLARINDAN MİLYON DOLARLIK KRİTİK TEKNOLOJİLERE İMZA ATACAK

Fatih Akgün

Koronavirüs testi süresini kısaltan uygulama !

Fatih Akgün

Dimensity 1000 MediaTek Entegre 5G Modemli İlk Yonga Setini Duyurdu…

Meryem ACAR

Yorum Yap