Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Yapay Zeka, Koronavirüs hakkında sorulan sorulara cevap verebildi mi?

Yapay zeka şirketi CBOT, ülkemizin Korona Virüsü’yle mücadelesine destek olmak üzere 17 Mart’ta uygulamaya koyduğu Koronabot’a ilişkin ilk sonuçları paylaştı. Yerli ve milli kaynaklar ile geliştirilen  yapay zeka teknolojisi bilgi asistanı vatandaşların merak ettikleri tüm konuları cevapladı..

Koronabot’a gelen soruların %29,4’ünü “Korona’nın belirtileri nedir? Acaba ben korona mıyım?” soruları oluşturdu. “Korona nasıl bulaşır? Nasıl korunabilirim?” gibi soruların oranı ise %20,6 olarak hesaplandı.

CBOT, Koronabot kullanım istatistiklerine göre; bilgi asistanını günlük 15 bin kişinin kullandığını, güçlü Doğal Dil İşleme (NLP)  teknolojisi sayesinde de her gün 60 bini civarı soruya anında cevap verdiğini açıkladı.

Koronabot  tüm verileri güncel olarak  Dünya ile  paylaşıyor

Koronabot kullanım istatistiklerine göre vatandaşların bota yönelttikleri soruların %20,1’ini Vaka sayıları oluşturdu. Bu da vatandaşların vaka sayıları konusunda ne kadar hassas olduklarını gösteriyor. Sağlık Bakanlığı, diğer bakanlıklar ve dünya genelinde yapılan resmi açıklamaları baz alan Koronabot sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Dünya genelindeki vaka sayılarına ilişkin de güncel rakamları vatandaşlarla paylaşıyor.

CBOT’un Doğal Dil İşleme NLP teknolojisi sayesinde vatandaşlar diyaloglarında konuşur veya mesajlaşır gibi bu bot ile Korona Virüsü  sağlıklı bilgilere rahatlıkla ulaşabildiler. Ayrıca vatandaşlar siteye girdikten sonra isterlerse sayfadaki arama alanından isterlerse de sağ alt köşedeki bot sembolünü kullanarak merak ettikleri soruları yazabiliyorlar.

”Merhaba, Nasılsın” soruların oranı %11,6

Yapay zekaya sorulan “Merhaba, nasılsın?” gibi sosyalleşmeye yönelik soruların oranı ise %11,6’ ile hiç de azımsanmayacak derecede. Koronabot’a yöneltilen sorular arasında “Korona nedir? Tedavi ve ilaç var mı?” gibi soruların oranı ise %15,5’lik kesimi oluşturuyor.

CBOT tarafından yapılan açıklamada Koronabot’un aynı zamanda “Hangi hastanelerde test yapılıyor?”, “Hangi ülkelere uçuş yasağı var?”, “Nasıl önlemler alınıyor?” gibi  sorulara da çok yüksek bir başarı oranı ile cevap verdiği belirtildi.

“Koronabot ile yanlış bilgilerle mücadele edeceğiz”

CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş, “Tüm dünyayı derinden ve hızlı bir şekilde etkileyen Korona Virüs ile ülkemizde de özverili bir mücadele yürütülüyor. Bu zor dönemi ülke olarak başarıyla atlatabilmek için tüm şirketlerin imkanlarını kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktadan hareketle CBOT olarak sosyal sorumluluk bilinci yüksek bir şirket olarak yanlış bilgilerle mücadele etmek için Koronabot’u uygulamaya aldık. Başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklar ve dünya genelindeki resmi kuruluşların açıklamalarını baz alan Koronabot güçlü yapay zeka teknolojisi sayesinde vatandaşların günlük dille yazdığı her soruyu rahatlıkla anlıyor ve en doğru cevapları sunuyor. Yapay zeka tabanlı bilgi asistanımızı bugüne kadar günlük olarak 15 bin kişi kullandı. Koronabot güçlü Doğal Dil İşleme (NLP) ve Makine Öğrenimi teknolojisi sayesinde 60 bini aşkın soruya anında cevap verdi.”

Related posts

Intel, Bilgisayarda Koku Almaya Bir Adım Daha Yaklaştı

Fatih Akgün

Yapay Zekalı Robot Feodor’un Twitter hesabı kapatıldı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

MORPHOZ : Renault Gurubunun yeni modeli

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap