Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA YAŞAM

Yapay Zeka Sınır Tanımıyor!

 

Yapay Zeka: “Bilgisayar sistemlerinin, insan zekası gerektiren görsel algılama, ses tanıma, karar verme ve diller arası çeviri gibi eylemleri gerçekleştirmesi.”

 

İlk kez 1956 yılında duyulan ve sözlükteki tanımı yukarıdaki cümle ile verilen yapay zeka, 1980’li yıllarda izlenen filmlerde geleceğin teknolojisi olarak verilirken, bugün hayatımızın tam da içinde.

 

 

Yapay zeka teknolojisi sınır tanımıyor, her geçen gün daha da şaşırtmaya devam ediyor.

 

Bu kadar teknolojiyle içli dışlı yaşarken, hala ana haber bültenlerinde izlediğimiz insansı robotlar bizi hayrete düşürüyor, hatta kimimizi ürkütebiliyor. Bunun yanında, bazı yapay zeka uygulamalarıysa fazla göz önünde olmasalar da günlük yaşamımızda birçok soruna çözüm sunuyor.

 

İşte  bunlardan bazıları:

 

 

Yapay zeka, Çin’de hayat kurtarıyor:

1,3 milyar nüfusu ile en kalabalık ülke olan Çin’de, sağlık hizmetleri zaman zaman aksaklık yaşayabiliyor. Taleplerin karşılanabilmesi için yeterli sayıda radyologa sahip olmayan Çin’in imdadına Infervision yetişiyor. Akciğer kanserinin erken teşhis edilmesinde hayati bir önemi olan yapay zeka altyapılı bu teknoloji, radyologların iş yükünü ciddi anlamda hafifletiyor ve hastaların tedavi süreçleri daha başarılı planlanabiliyor.

 

 

Veri odaklı yapay zeka, otomotiv sektöründe sıkça karşımıza çıkıyor:

Volvo, bugün kullanımdaki bütün araçlarından sağladığı verilerle, bir aracın ne zaman bakıma ihtiyaç duyabileceğini ve arızalanacağını tahmin edebilen sistem geliştirdi. Bu yolla müşterilerine daha iyi şekilde deneyim sunmayı amaçlayan marka, bunun yanında otonom yani sürücüsüz araç alanında da çalışmalar yapmaya tüm gücüyle devam ediyor.

 

 

Emitasyona karşı koymak için yapay zekaya görev veriliyor:

Burberry markasını duyduğumuzda,  aklımıza moda dünyasının lüks mü lüks markalarından biri ve hemen yanında o meşhur deseni canlanıyor. Marka, artık kendi işinin arka planında sahte ürünlerle mücadele etmek ve müşterilerine verdiği hizmeti gelişmek amacıyla, yapay zeka altyapılı teknolojiler geliştiriyor.

 

 

Su canlıları yasak avlanmadan yapay zeka sayesinde korunuyor:

Google, yapay zeka teknolojisi ile denizlerde yasak avlanmayı önlüyor. Uydu verileriyle oluşturulan yaklaşık 22 milyon veri noktası, bütün dünyada üzerindeki gemilerin nerede ve ne amaçla orada olduklarını kolayca tespit edebiliyor.

 


Yapay zeka sosyalleştiriyor:

Büyük zaman harcadığımız sosyal medya mecraları da yapay zeka altyapısını sıklıkla kullanıyor. Facebook, Twitter ve Instagram ırkçı, saldırgan ve rahatsız edici içerikleri engellemek için  yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor ve kullanıcılarına gelişmiş bir hizmet sunmayı hedefliyor.

 

 

Yapay zeka, dinleyicilere toplistler hazırlıyor:

Spotify kullanıyorsanız, Pazartesi sabahları “Haftalık Keşif” listenize göz atıyor olabilirsiniz. Bu liste hangi parametrelerle oluşturuluyor sorusu kafaları karıştırmaya devam ediyorken, işin arka tarafında ciddi bir yapay zeka işliyor.

 

Yapay zeka teknolojisi, çeşit çeşit uygulamalarla giderek dünyayı daha fazla şekillendiriyor. Bu teknolojinin ulaşabileceği nokta konusunda da hiç  bir sınır yok. Yapay zeka alanında yaşanan gelişmeleri, önümüzdeki günlerde de hayretler içerisinde takip edeceğimiz bugünden ortada.

Related posts

BOŞANMALARDAKİ ARTIŞTA SUÇLU TEKNOLOJİ Mİ?

Fatih Akgün

Mobbing Ve Siber Mobbing’te Haklarlarınız

Fatih Akgün

İngiltere hükümeti, koronavirüs salgınının insanlığa 3 senaryodan birini yaşatacağını açıkladı!

Fatih Akgün

Yorum Yap