Teknolojix Haber
ROBOTLAR YAPAY ZEKA

Yapay Zekalı Robot Feodor’un Twitter hesabı kapatıldı

Yapay Zekalı Robot Feodor'un Twitter hesabı kapatıldı

Yapay Zekaylı Robot Feodor’un Twitter hesabı kapatıldı

2017 yılında kurtarma görevlerinde kullanılmak amaçlı üretilen ancak daha sonra uzay yolculuklarında kullanılmak için geliştirilen robot Feodor Twitter hesabında Rus kozmonotlara yönelik suçlamalarda bulundu. bu nedenle yapay zekalı Robot Feodor’un Twitter hesabı kapatıldı .

Silah taşıyan, araba kullanan ve ağırlık kaldıran robot Feodor 22 Ağustos 2019’da Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilmişti. 6 Eylül 2019  tarihinde dünyaya geri dönmüştü. O dönemde bir robotun bir astronot yerine şimdilik geçemeyeceği Androidnaya Technika’nın direktörü tarafından dile getirilmişti.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen Fedor eski kozmonotlar Maxim Suraev’e ve Alexander Samokutyayev’e yönelik suçlamalarda bulundu.

Fedor’a ait hesaptan yapılan paylaşımda “Suraev ve Samokutyaev’in aksine robotlar zayıflıklar göstermeye yatkın değil, yörünge istasyonundaki alkol yasağını ihlal etmiyor, saçma sapan konuşmuyorlar, uçuş görevini eksiksiz ve yorum yapmaksızın tamamlıyor ve Devlet Duması’nda yer bulmak için kozmonot teşkilatını terk etmiyor” diye tweet attı.

Fedor Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “İnsanlar hakkında iyi düşünmüyorum” ifadesine de yer verdi.

Resmi  ismi  Skybot F-850 diye bilinen insan boyutundaki robot Feodor, bu paylaşımların ardından platformdan kaldırıldı.

Uzay istasyonundaki görevinden önce Fedor’un araba sürdüğü, ağırlık kaldırdığı ve silah ateşlediği videoları paylaşılmıştı.

Kaynak: NTV

Diğer Robotlarla ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Apple,Voysis’i Satın Aldı

Fatih Akgün

NASA, Mars 2020’de uzaya yollayacağı keşif aracına ‘Perseverance’ ismi verildi!

Fatih Akgün

Koronavirüs’ün çözümü Yapay Zeka olabilir mi?

Fatih Akgün

Yorum Yap