Teknolojix Haber
ROBOTLAR

YARI OTONOM KAMYON “EINRIDE”

Otonom ve uzaktan kumandalı elektrikli kamyonlar geliştiren Einride AB, bugün teknolojisinin ilk halka açık tanıtımlarını duyurdu. Stockholm merkezli şirket, bir insan sürücünün beceri eksikliklerini ve sürekli artan lojistik talebini ele almak için birden fazla kamyonu kontrol edebileceğini söyledi.

Şubat ayında, şirket ilk uzaktan operatörlerini işe aldığını ve sonunda bir sürücünün 10 yarı-özerk kamyonu izlemesini hedeflediğini söyledi. Sürücüler, araçları bir yükleme iskelesine park etmek veya yoldaki bir engelden kaçınmak gibi daha karmaşık veya öngörülemeyen manevralar için uzaktan kontrol edecekler.

Einride’ın kurucusu ve CEO’su Robert Falck “Hırs, bir sürücünün 10 aracı kontrol edebilmesi gerektiğidir” dedi.  “Bu hedefe ulaşmak için teknolojiyi sürekli geliştiriyoruz. Ne zaman uygulamaya, hıza ve kamyonun sürdüğü bağlama bağlı olacaktır. ”

Einride Yarı-Özerk Bir Vizyon Peşinde

Einride baş teknoloji sorumlusu Pär Degerman, “Otonom araçların uzaktan çalıştırılması ve gözetimi, sık sık güvensiz altyapı üzerinden güvenli bir kanaldan yönetilen sağlam gerçek zamanlı video ve veri aktarımı gerektiriyor” dedi. “Bu kilometre taşıyla, araçlar arasında hızlı ve kolay geçiş için teknik temeli ve bu işlevselliğin sürekli ölçeklenmesini sağlıyoruz.”

“Sadece izlenen araçlar arasında değil, aynı zamanda farklı coğrafi konumlardaki operatörler arasında geçiş yapabiliriz, bu da sistemimizin esnekliğini katlanarak arttırır” dedi. Einride ayrıca kamyonlarının ölçek ve güvenlik için 5G ağlarından faydalanmasını bekliyor.

Falck, Robot Raporuna, “Bir ölçekte, birden fazla sürücü bir araç filosunu kontrol ederek iş yükünü ve öngörülemeyen durumları dengelemelerini sağlayacak.” Dedi. “Einride teknolojisi gelişmiş 4G ile çalışabilir, ancak 5G otonom araç filolarını ölçeklemek için anahtar olacaktır.”

Related posts

Tunus’ta Sokağa Çıkma Yasağını Kontrol Eden Robotlar!

Yağmur Kübra Yazıcı

Güney Kore, Robot Baristalar Kullanmaya Başladı!

Fatih Akgün

Robot Tasarlayan Çocuklar Yeteneklerini İzmir’de Sergiledi!

Fatih Akgün

Yorum Yap