Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Yaş Kısıtlaması Yok ! YouTuber’lar Artık Vergi Ödeyecek

Koronavirüs günlerinde sanal dünyaya ilgi oldukça daha arttı. Gelir İdaresi Başkanlığı gelir uzmanları İhsan Durlanık ve Naci Yıldırım, YouTuber’ların vergilendirilmesini mercek altına aldı.

Vergi-algı sitesinde yayımlanan, “YouTuber’ların Vergilendirilmesi: Vergi Mükellefi Olmak Şart mı?” başlıklı yazıda, vergi mükellefi olmak için herhangi bir yaş sınırı olmadığı kaydedildi. “18 yaşın altında olan bir YouTuber gelir elde ediyorsa gelir vergisi mükellefi olacaktır” denildi. Çalışmada, YouTubeüzerinden gelir elde edenlerin en büyük yanılgısının, “Vergi kaydım yok, bir sınır varmış ben o sınırın altında para kazanıyorum diye düşünenler ve 18 yaşından küçüğüm diyenler. Her ay para kazanmıyorum, sponsorum vergimi benim yerime ödüyor.  Mükellef olmayı da düşünmüyorum, Maliye beni nereden bulacak” olduğu belirtilerek, banka hesapları üzerinden tespit yapılabildiği belirtildi.

Ticari Kazanç Hükümlerine Tabi

İzlenme sayısı ve süresine göre kazanılan gelirlerin reklam geliri olarak değerlendirildiği belirtiliyor.  “İster sponsorlarla anlaşıp videolarda sponsor reklamı yapılsın, isterse herhangi bir sponsor ile anlaşmadan sadece videoların izlenmesinden gelir elde edilsin, bu gelir reklam geliri olarak değerlendirilmekte. Gelir Vergisi Kanununda yer alan 7 gelir unsuru arasındaki (Ticari Kazanç) hükümlerine tabi olmaktadır. Bu şekilde gelir elde eden bir içerik üreticisinin, mahalledeki marketin ya da AVM’deki bir kahveci dükkanının vergilendirilmesinden farklı olmayacak şekilde vergi mükellefiyeti tesis ettirmesi gerekmektedir. Elde edilen gelirin serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç hükümlerine tabi değil (Ticari Kazanç) hükümlerine tabi olması gerektiği belirtilmiştir. Verilen bir yazılı görüş ile netliğe kavuşmuştur. Bu senaryoda para, Google Limited Ireland tarafından YouTuber’ın banka hesabına aktarılmaktadır. Yine yayınlanan videolarda eğer bir şirket ile sponsorluk anlaşması yoluyla gelir elde ediliyorsa sözleşmenin muhatabı doğrudan YouTuber olmaktadır.”

’10 bin TL gelire 1500 TL vergi ödenmeli’

Yazıda, “Geçtiğimiz yıllarda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından banka hesaplarına Google Limited Ireland’dan ödeme yapılanların tespit edilip vergi dairelerine görüşme yapmak için çağrıldıkları unutulmamalıdır. Vergi müfettişlerine sağlanan veriler ile uzaktan denetim yapmak gelişen teknoloji ile son dönemde çok kolay hale gelmiştir” denildi. Vergilendirmenin yıllık tarifeye göre olacağının anlatıldığı çalışmada, yıllık 10 bin lira vergi matrahı olan bir YouTuber’ın yüzde 15’lik vergi dilimine gireceği ve bin 500 lira vergi ödeyeceği kaydedildi.

Related posts

Facebook’un Yüz Filtresi Uygulaması MSQRD, Tarihe Karışıyor!

Fatih Akgün

Microsoft TikTok’u Satın Alacak mı??

Fatih Akgün

Twitter’ın iOS ve Android Uygulamalarında Bilinmeyen Özellikleri…

Meryem ACAR

Yorum Yap