Teknolojix Haber
YAZILIM

Yeni Başlayanlar İçin 10 Adımda WordPress Eğitimi

WordPress panosuna ilk adım attığınızda, her şeyin bu kadar basit görünmesine hayret edebilirsiniz. Solda bir yönetim kenar çubuğu. Merkezde çalışmak için temiz bir arayüz. Üst kısımdaki bildirimler.

Ancak WordPress’i daha derinlemesine incelemeye başladığınızda, içerik yönetim sistemindeki işlevsellik katmanlarında daha derine inmeye başlarsınız ve bazen bu size ağır gelebilir.

Pratik adımlarla başlayalım

1. Adım: Bir Domain Adı Seçin
2. Adım: Web Hosting ve Alan Satın Alın
3. Adım: WordPress’i kurun
4. Adım: Bir WordPress Teması Bulun
5. Adım: WordPress Temanızı Kurun
6. Adım: WordPress Temanızı Yapılandırın
7. Adım: İlk Sayfalarınızı Yayınlayın
8. Adım: Bir Menü Oluşturun
9. Adım: WordPress Ayarlarınızı Yapılandırın
10. Adım: Temel WordPress Eklentilerini Kurun

WordPress’e başlamadan önce, ona barınacağı bir alan bulmanız gerekir. Öyleyse, WordPress dışında atmanız gereken adımlarla başlayalım ve ardından kurulumunuzu tamamladıktan sonra platformun içine girelim.

1. Adım: Bir Domain -Etki Alanı- Seçin

Bu bir web alanıdır:

WordPress sitenizi ziyaret ettiklerinde, ziyaretçilerinizin adres çubuğundaki URL olarak hizmet verecektir.

Seçim yaparken şunlardan emin olun:

 • Nispeten kısa
 • Hatırlaması ve yazması kolay
 • Marka adınızla eşleşiyor veya doğrudan onunla alakalı

Web siteniz için bir alan adı satın almadıysanız, web barındırma planınızı satın aldığınızda bunu yapmak en iyisidir (özellikle bazı planlar ücretsiz bir alan içereceğinden).

Adı daha önce kimse talep etmediği sürece, üst düzey alan (TLD) seçiminize de sahip olacaksınız.

TLD; .com, .edu, .biz, vb. gibi URL’ye eklediğiniz son ektir. Belirli sektörler için ve ayrıca coğrafi konumunuza (.tr ve .eu gibi) bağlı olanlar da vardır.

2. Adım: Web Hosting ve Alan Satın Alın

Web barındırma, tam olarak söylediği şeyi yapar: web sitelerini “barındırır”. Başka bir deyişle, web barındırma şirketleri, ülke genelindeki (ve bazen de dünyadaki) veri merkezlerinde bulunan dev web sunucularına sahiptir ve bunları yönetir.

Sizinki gibi web sitelerinin bulunduğu bu web sunucularında olduğundan, herhangi bir sunucu teknolojisini kendiniz satın almanız veya yönetmeniz gerekmez. Bu şirketlere, sunucudaki alan ve bant genişliği için aylık veya yıllık kira tutarında ödeme yaparsınız. Ardından, web sitenizi WordPress’te oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Bir barındırma planı seçme açısından, web sitenizle gerçekte ne yapmak istediğinizi düşünmelisiniz.

 • Küçük bir dahili ve özel şirket sitesi mi oluşturuyorsunuz? WordPress.com hosting iyi olmalı.
 • Bir blog mu yönetiyorsunuz? Paylaşılan barındırma, başlamak için iyi bir yerdir.
 • Yeni bir iş girişimi başlatıyor ve potansiyel müşterileri ve / veya ödemeleri toplamak mı istiyorsunuz? Bulut barındırma akıllı bir seçimdir.
 • Yerleşik iş veya e-ticaret şirketinizin başlaması için yoğun trafik bekliyorsanız, o zaman VPS ile gidin.

Yoğun trafik almaya başladığınızda ve sitenizde çok fazla iş yaptıktan sonra, yönetilen WordPress barındırma hizmetine geçmeyi düşünebilirsiniz . Başlamak için yukarıdaki seçeneklerden biriyle gidin.

Barındırma sağlayıcıları söz konusu olduğunda net bir ön koşucu olmasa da, WordPress yalnızca WordPress web siteleriyle iyi çalışan değil, aynı zamanda uygun fiyatlı barındırma planları sunan şirketler hakkında bazı sağlam önerilerde bulunur. Bu ilk web sitenizse, bunlardan biriyle başlamanızı öneririm.

Web barındırma hizmetine kaydolmak kolaydır – başka bir yazılım veya hizmet satın almak gibidir. Aynı zamanda alan adınızı da satın aldığınızdan emin olun. Ve varsa, güvenliği artırmak için kendinize bir SSL sertifikası alın.

Hesap ve ödeme bilgilerinizi girin, web barındırma planınızın ve alan satın alma işleminizin ayrıntılarını doğrulayın ve yeni hesabınızı oluşturun.

3. Adım: WordPress’i kurun

WordPress’i kurmanın birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, çoğu web barındırma sağlayıcısı, tüm süreci basitleştiren, kullanımı kolay, tek tıklamayla yükleme işlemi sağlayacaktır.

Yapmanız gerekenler temelde değişmez. Vereceğimiz örnekler size kendi seçimlerinizde rehber olacaktır.

İlk olarak, yeni web barındırma hesabınıza giriş yapın:

Daha sonra web barındırma kontrol panelinize ulaşacaksınız:

Kontrol panelini bilen, PHP ve e-posta ayarlarını rahatça yapılandıran deneyimli bir web geliştiricisi değilseniz, şimdilik buradakilerin çoğunu görmezden gelebilirsiniz.

Bunun yerine aramak isteyeceğiniz şey, “WordPress’i Yükle” yazan bir düğmedir:

Yükseltilmiş kurulum hizmetleri sunmaya çalışabilirler, ancak buna gerek yoktur. WordPress’i kurmak için talimatları takip etmeniz yeterlidir.

Kurulumu tamamladıktan ve WordPress giriş bilgilerinizi oluşturduktan sonra, içeri girme zamanı.

Yönetici giriş ekranınız şöyle görünecek:

Oturum açma etki alanınızı değiştirmediğiniz sürece (sonunda güvenlik nedenleriyle yapmanız gerekir ), yönetici oturum açma bilgileriniz www.alanadınız.com/wp-login.php adresinde bulunacaktır .

4. Adım: Bir WordPress Teması Bulun

WordPress menüsündeki çeşitli ayarları ve sayfaları taramaya başlamak isteyebilirsiniz, ancak şimdilik bunu tutun. Burada yapmanız gereken ilk şey, siteniz için bir tema bulmaktır.

Bir WordPress teması, WordPress için önceden tasarlanmış ve önceden kodlanmış bir arayüz şablonudur. Temel olarak, kendi web sitenizi sıfırdan tasarlama veya bunu sizin yerinize yapması için bir başkasına ödeme yapma zahmetinden (ve paradan) tasarruf etmenizi sağlar.

WordPress’e ilk kez giriş yaptığınızda, WordPress en son temalarını otomatik olarak sitenize atayacaktır.

Bu temayı kullanmanın kesinlikle yanlış bir tarafı yok, özellikle de WordPress geliştiricileri tarafından yapıldığından. Bununla birlikte, bu çok basit bir temadır ve blogdan başka bir şey yapmak veya yerel bir işletme için basit bir site oluşturmak istiyorsanız, muhtemelen yararlı olmayacaktır.

 

İşiniz için daha iyi çalışan bir WordPress teması kullanmak istiyorsanız, etrafa bakmaktan ve amaçlarınız için en iyi ve en güvenilir WordPress temasını bulmaktan korkmayın .

Her temanın bazı yapılandırma gerektirdiğini unutmayın. Ayrıca her tema aynı şekilde çalışmaz. Bazıları temel bir metin düzenleyici (Microsoft Word’deki boş sayfaya benzer) kullanırken, diğerleri bir sayfa oluşturucu veya görsel düzenleyici kullanır. Dolayısıyla, bir temadan diğerine geçmek, geçiş yaptığınızda veya yaptığınızda sizi biraz yeniden çalışma yapmaya zorlar. Kendinizi olası güçlüklerden kurtarmak istiyorsanız, siteniz için mükemmel WordPress temasını bulana kadar sonraki adımlara geçmeyin.

5. Adım: WordPress Temanızı Kurun

Sizin için mükemmel WordPress temasını bulduğunuzda, onu WordPress’e yükleme zamanı gelmiştir.

WordPress deposundan ücretsiz WordPress Teması kullanacaksanız , yapmanız gerekenler şunlardır:

WordPress’in içinde, Görünüm sekmesine gidin ve “Temalar” ı tıklayın.

Sayfanın üst kısmındaki “Yeni Ekle” ye tıklayın. Bu sizi WordPress içinden WordPress deposuna götürecektir. Herhangi bir manuel kurulum yapmanız gerekmemesi için bu seçeneği kullanın.

Depoya girdikten sonra, kullanmak istediğiniz WordPress temasını arayın. Üzerine gelin ve “Yükle” düğmesini tıklayın.

Kurulum tamamlandığında, WordPress sitenizde yayınlamak için etkinleştirmeniz gerekir. “Etkinleştir” e tıklayın (“Yükle” düğmesinin bulunduğu aynı noktada) ve sizi ana WordPress panosuna geri götürmesini bekleyin.

Premium WordPress Temaları

Premiumbir WordPress teması satın almaya karar verdiyseniz, süreç farklı olacaktır çünkü üçüncü taraf tema geliştiricileri ve pazarlar doğrudan WordPress ile senkronize edilmez.

İşte yapmanız gerekenler:

WordPress temanızın sayfasına gidin ve dosyayı satın alın. Bunu yaptıktan sonra, tema dosyasını indirebileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz. Şunun gibi görünecek:

Bunun için bir seçenek varsa, “Yalnızca Yüklenebilir WordPress Dosyaları” nı indirin. Bu size daha sonra doğrudan WordPress’e yükleyebileceğiniz sıkıştırılmış bir klasör verecektir.

Bunu yapmak için WordPress’e geri dönün, Görünüm sekmesini bulun ve “Temalar” a gidin. En üstteki “Yeni Ekle” yi tıklayın. Yalnızca bu sefer “Tema Yükle” seçeneğini seçeceksiniz.

Bilgisayarınızdan zip dosyasını seçin ve Şimdi Yükle‘yi tıklayın. WordPress’e yüklenen yeni temanız ile artık onu etkinleştirebilir ve sitede yayınlayabilirsiniz.

6. Adım: WordPress Temanızı Yapılandırın

Etkinleştirdikten sonra, temanızı yapılandırmak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Bunu Görünüm sekmesi altında yapabilir ve ardından “Özelleştir” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Nihayetinde, temanızın ne kadarını özelleştirmek istediğinize karar vermek size kalmıştır. Bununla birlikte, en azından şimdi modüllerin her birini gözden geçirmek ve neyi değiştirme gücünüz olduğunu öğrenmek için biraz zaman ayırmalısınız.

Site Kimliği, doldurulması gereken önemli bir tanesidir, bu nedenle önce ona baktığınızdan emin olun.

Renkler, sitenizi markanızın renk paletine (eğer varsa) güncellemenize olanak tanır.

Widget’lar, altbilginize içerik eklemenizi sağlar.

Ve Menüler sitenizin navigasyonuna atıfta bulunur – 8. Adımda bu konuya değineceğiz-

7. Adım: İlk Sayfalarınızı Yayınlayın

Web siteniz için oluşturabileceğiniz iki tür “sayfa” vardır:

1. Sayfa

Bunlar, bir sitenin ana gezinme bölümünde bulunan geleneksel web sayfalarıdır. Hakkında sayfası, İletişim sayfası ve bireysel hizmetler sayfalarının tümü, WordPress’teki Sayfa özelliği kullanılarak yapılır.

2. Yayınla

Bunlar, ana sayfayı blog beslemesi olarak hizmet verecek şekilde belirlemediğiniz sürece, yalnızca web sitenizdeki blogda var olacak blog yayını “sayfalarıdır” (9.Adımda bundan bahsedeceğiz).

Şimdi, WordPress ile ilgili harika olan şey, bir sayfa veya gönderi oluşturmanıza bakılmaksızın arayüzün tutarlı olmasıdır. Her birine uygulamanız gereken farklı ayarlar vardır, ancak çalıştığınız ana alan aynı kalır ve bu da onu alışması kolay bir çalışma alanı yapar.

Elbette, içerik oluşturmak için sayfa oluşturucu veya görsel oluşturucu aracı kullanan bir tema üzerinde çalışıyorsanız, bu biraz farklı görünecektir.

Bir sayfa oluşturucu aracı, WordPress içinde siteniz için içerik “blokları” oluşturmanıza olanak tanır. Bloklar yerleştirildikten sonra, bunları ilgili içerikle doldurabilirsiniz.

Görsel bir oluşturucu aracı, siteniz için içerik blokları oluşturmanıza izin vermesi açısından benzer şekilde çalışır – ancak, değişikliklerinizi gerçek zamanlı olarak görebilmeniz için bunu gerçek sitenin ön ucunda yapar. Dışarıda çok sayıda sürükle ve bırak sayfa oluşturucu var.

İşte beğendiklerimizden bazıları:
Beaver Builder
Elementor
Divi
Visual Composer Website Builder
WPBakery Page Builder
Oxygen
SiteOrigin Page Builder
Themify Builder
Themeum WP Page Builder
Thrive Architect
GeneratePress Premium
MotoPress Content Editor
Brizy

WordPress temanızın hangi içerik oluşturma aracını kullandığına bakılmaksızın, siteniz için içerik oluşturma zamanı.

Bir blog çalıştırıyorsanız, ilk Gönderilerinizi yazmaya başlayın. Yayınla düğmesine bastığınızda, bloglarınız belirlenen Blog sayfasında yayınlanmaya başlayacaktır.

Geleneksel bir web sitesi için, muhtemelen aşağıdaki sayfaları oluşturmak isteyeceksiniz:

 • Anasayfa
 • Hakkında sayfası
 • Hizmetler veya ürünler sayfası / sayfaları
 • İletişim sayfası

Web siteniz büyüdükçe başka sayfalar da oluşturabilirsiniz. Şimdilik bunlar yeterli olacaktır. Onlara biraz içerik alın, sayfaları yayınlayın ve ardından bunları web sitenize yerleştirmek için çalışalım.

8. Adım: Bir Menü Oluşturun

Bir Gönderide “Yayınla” düğmesine bastığınızda ve doğrudan blogunuza gittiğinde, görünmesini istiyorsanız sitenizin gezinmesine (veya menüsüne) bir Sayfanın eklenmesi gerekir.

Dolayısıyla, yapılacak ilk şey, siteniz için bu sayfaları oluşturmaktır (7. Adımda yaptığınız).

Ardından, Görünüm sekmesine gidip “Menüler” i seçmek isteyeceksiniz. Burası sitenizin gezinmesini oluşturacağınız ve yöneteceğiniz yerdir.

Burada pek çok şey oluyor, bu yüzden her seferinde bir adım atalım.

İlk önce menü seçimi açılır menüsüne bakalım.

Sitenizde bir mega menüye veya birden fazla menü seçeneğine ihtiyacınız olmadıkça , muhtemelen burada bir seçeneğiniz bile olmayacak. Bununla birlikte, temanız sizin için otomatik olarak ikincil veya alt bilgi menüleri oluşturuyorsa, burada gerçekten oluşturmak / düzenlemek istediğinizi seçtiğinizden emin olun.

Ardından, kenar çubuğu seçeneklerine bakalım.

Bu sekmeleri genişlettiğinizde, sitenizde zaten mevcut olan sayfalar, gönderiler ve diğer içerik türleri sunulur (bu nedenle, bu adımı yapmadan önce en azından Adım 7’den başlamanız gerekir). Çoğunlukla, menülerinizi oluşturmak için Sayfalar sekmesinde çalışacaksınız. Ancak, navigasyona eklemek istediğiniz özel bağlantılarınız veya diğer içerik türleriniz varsa, bu aracın bunu gerçekleştirmenize izin verdiğini bilin.

Şimdi, menünüzü oluşturma zamanı.

Sayfaların Menü Yapısı bölümünde görünmesini sağlamak için, kenar çubuğuna eklemek istediğiniz sayfanın (veya sayfaların) yanındaki onay kutusunu tıklayın. Ardından “Menüye Ekle” düğmesine tıklayın. Bu sayfaların daha sonra Menü Yapısı altında göründüğünü göreceksiniz.

Bu arayüzde, artık sayfalarınızı sürükleyip bırakabilir ve menünüzü istediğiniz gibi görünecek şekilde tasarlayabilirsiniz. Sayfaları özel bir sıraya yerleştirmenin yanı sıra, bir hiyerarşi de oluşturabilirsiniz. Öyleyse, “Portföy” ün yalnızca birisi Hakkında sekmesinin üzerine geldiğinde görünmesini istediğinizi varsayalım, o sayfayı bir alt öğe haline gelmesi için içeri doğru sürükleyin :

Ayrıca gezinme bölümünde görünen sayfa etiketlerini de değiştirebilirsiniz. Örneğin, WordPress’te sayfayı “Portföy” olarak adlandırdığınızı varsayalım, böylece çalışanlarınız işinizin örneklerini nereye koyacaklarını bilirler. Bununla birlikte, web sitesinin müşteriye dönük tarafında, sayfayı “Örnek Çalışma” olarak adlandırmanızın daha net olacağını düşünüyorsunuz.

Burada yeniden adlandırabilirsiniz.

Burada belirtilmesi gereken bir diğer şey, alttaki Menü Ayarları kutusudur.

Web sitenize düzenli olarak yeni sayfalar ekleyeceğinizi biliyorsanız ve bu işlemi her seferinde tekrarlamak istemiyorsanız,  Bu süreçte “Bu menüye otomatik olarak yeni üst düzey sayfalar ekle” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Menünüzü ayarlamayı bitirdiğinizde, değişikliklerinizi kaydedin.

9. Adım: WordPress Ayarlarınızı Yapılandırın

Genellikle yeni WordPress kullanıcılarına, işlemin bu aşamasına kadar ayar kurulumunu bırakmalarını öneririz. WordPress tarafından sunulan ayarların çoğu, sayfalarınız ve yayınlarınızla ilgili şeyleri kontrol eder ve bu, siteniz için onları gerçekten oluşturana kadar anlayacağınız bir şey değildir.

Artık bunu yaptığınıza göre, ayarlarınızı tek tek gözden geçirme ve WordPress sitenizin tam olarak istediğiniz gibi çalışacak şekilde yapılandırıldığından emin olma zamanı.

Genel Ayarlar

 • Site Başlığı: Bu, sitenize ulaştıklarında birinin tarayıcı sekmesinde görünecek olan şeydir.
 • Tanıtım: Bu, ana sayfanız için içerik oluşturduğunuzda değiştirilebilir, bu nedenle bu zorunlu bir alan değildir.
 • WordPress Adresi: Bu, ana sitenizin URL’sidir.
 • Site Adresi: Çoğunuz için bu, WordPress Adresi ile eşleşecektir. Bununla birlikte, Multisite gibi her sitenin kendi alt alan adına sahip olmasını gerektiren bir şey kuruyorsanız , bunu burada belirteceksiniz.
 • E-posta Adresi: Bu, sitenizin ana yöneticisi içindir, böylece kendisiyle ilgili tüm bildirimleri alabilirler.
 • Üyelik: Kullanıcıların güncellemeler için sitenize abone olmalarını istiyorsanız, bu kutuyu tıklayın.
 • Yeni Kullanıcı Varsayılan Rolü: Bunu Abone veya Müşteriye saklayın, böylece sitenizin arka ucuna erişemezler.

Bilgilerin geri kalanı tarih ve saat konfigürasyonları ile ilgilidir.

Yazı Ayarları

 • Varsayılan Gönderi Kategorisi: Sitenize bir blog ekliyorsanız, sonunda buraya gelip “Kategorize Edilmemiş” kategorisini kaldırmalısınız. Her yeni gönderiye bir kategori atanmasını isteyeceksiniz ve varsayılan ayarın kaldırılması gelecekte işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Varsayılan Gönderi Biçimi: Blogunuzu video, ses veya resim galerilerini paylaşmak için kullanmıyorsanız, çoğunlukla “Standart” yeterli olacaktır.
 • E-posta yoluyla yayınla: WordPress gönderileri yazabilmek ve bunları sitenize e-posta ile gönderebilmek istiyorsanız (ki bunu tavsiye etmem), bu ayarı buradan etkinleştirebilirsiniz.
 • Güncelleme Hizmetleri: Özel bir blogunuz yoksa ve insanların yeni içeriğiniz olduğunda bunu bilmesini istemiyorsanız bu alanı bırakın.

Okuma Ayarları

 • Ana sayfanız görüntülenir: WordPress’te bir site kurarken iki seçeneğiniz vardır. Ana sayfanızın ana blog rulosu olarak kullanılmasına izin verebilirsiniz, böylece ziyaretçiler önce “En son gönderileriniz” ile karşılaşır.. Ya da tam gelişmiş bir web sitesi oluşturabilir ve oluşturduğunuz “statik bir sayfanın” ana sayfa olarak hizmet etmesine izin verebilirsiniz.
 • Statik bir sayfa: Bu ikinci seçeneği seçerseniz, ana sayfanız olacak bir sayfa ve yayınlarınızı otomatik olarak görüntülemek için bir sayfa belirlemeniz gerekir.
 • Blog sayfaları en fazla gösterilir: Blog gönderilerinizin bir özetini gösterirseniz (aşağıdaki seçeneğe bakın), sayfa başına en fazla 10 gönderi görüntüleyebilirsiniz. Tam metni gösterirseniz, bunu 3 gönderiyle sınırlandırmaya çalışın.
 • Sendikasyon beslemeleri en yeniyi gösterir: Blogunuz birisinin RSS (sendikasyon) beslemesinde göründüğünde, bu ayar o kişinin başlangıçta kaç yeni gönderi göreceğini seçmenizi sağlar.
 • Bir beslemedeki her makale için şunu gösterin: Buna karar vermek size kalmıştır, ancak ana blog sayfasının beslemesindeki genel görünümü iyileştirmek için muhtemelen en iyisi bir özettir. Ayrıca ziyaretçilere başka bir sayfayı tıklayıp ziyaret etmeleri için bir neden verir (bu SEO için iyidir).
 • Arama motoru görünürlüğü: Web siteniz özel olmadığı sürece bu kutuyu işaretlemeyin.

Tartışma Ayarları

 • Varsayılan makale ayarları: İlk ayar, geri bağlantı bildirimlerini ifade eder . İkinci ayar, geri pinglere ve geri izlemelere atıfta bulunur . Üçüncüsü, blogunuzda yorumlara izin vermekle ilgilidir .
 • Diğer yorum ayarları: Ziyaretçilerin yorum bırakmasını istiyorsanız, kim olduklarına ve yorumların nasıl görüneceğine ilişkin gereksinimler belirleyebilirsiniz.
 • Bana her zaman e-posta gönderin: İçeriğiniz hakkında yorum yapmaya zaman ayıran kişilerle etkileşimde kalmak iyi bir şeydir. Bunları kontrol edin, böylece daha kolay kontrol edebilirsiniz.
 • Bir yorum görünmeden önce: Spam veya kötü niyetli yorumların gelmesinden endişe ediyorsanız, bu ayarları güncelleyin.
 • Yorum Denetleme / Kara Liste: Kimin yorum bırakabileceğine (denetlendiği sürece) ve kimin olmayacağına daha kesin olarak karar verebilirsiniz.
 • Avatarlar: Kullanıcıların tam bir özel profil oluşturmasına izin veren bir üyelik sitesi çalıştırmıyorsanız, yorum bölümünüze biraz kişilik kazandırmak için bu ayarları güncellediğinizden emin olun.

Medya Ayarları

Özel bir WordPress sitesi tasarladıysanız, özel medya dosyası boyutlarına ihtiyacınız olabilir.

Bu ayarı kullanarak, medya yükleme ve boyutlandırma sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Bu şekilde, görsel içerik otomatik olarak sayfalarınıza doğru boyutta girer ve tasarım yazılımınızda ayarlamalar yapmak veya WordPress’e girdikten sonra görüntünün görünürlüğünden ödün vermek konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

10. Adım: Temel WordPress Eklentilerini Kurun

WordPress eklentilerini kurmak, WordPress kurulum sürecindeki son adımdır.

WordPress eklentisi, WordPress’e bağlanan bir yazılım parçasıdır. Ne yaptığına gelince? Eklentiler pek çok farklı şey yaparak size yardımcı olabilirler:

 • Sitenize bir sosyal medya beslemesi entegre edin.
 • Görüntüleri yeniden boyutlandırın ve sıkıştırın.
 • Spam gönderenleri ve bilgisayar korsanlarını engelleyin.
 • Bir forum oluşturun.
 • Bir ödeme ağ geçidi ekleyin.
 • Sitenizi çevirin.
 • Ve çok daha fazlası.

Peki, hangi eklentiye ihtiyacınız olduğunu nasıl seçersiniz?

Şu anda 50.000’den fazla ücretsiz eklenti barındıran WordPress deposunu incelemek ve gerçekten harika veya değerli görünenlerin hepsini yüklemek cazip gelse de dikkatli olun.

WordPress eklentileri, sitenizin üstüne katmanladığınız diğer tüm dosya veya yazılımlar gibidir. Daha fazla ağırlık, daha yavaş yükleme sürelerine neden olur ve bu, kullanıcı deneyiminiz için istediğiniz bir şey değildir.

Bu yüzden eklentilerinizi akıllıca seçmeniz gerekiyor.

Başlamak için, her WordPress sitesinin mutlaka ihtiyaç duyduğu eklentilere bakalım:

 • Google Analytics eklentileri : WordPress sitenizdeki ziyaretçi etkinliğini izlemek çok önemlidir. Ancak, sitenizde Google Analytics izleme pikselini almak her zaman bu kadar kolay değildir. Bu eklentiler bununla ilgilenecek.
 • SEO eklentileri : Bu eklentiler, arama için optimize etmek üzere her sayfada veya gönderide yapmanız gerekenler konusunda rehberlik sağladıkları için harikadır.
 • Önbelleğe alma (hız) eklentileri : İnsanların artık sabrı yok ve sitenizin bunu test etmesini istemiyorsunuz, bu nedenle bu eklentilerden birine ihtiyacınız olacak.
 • Görsel optimizasyon eklentileri : İster kendi yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınız isterse web’de bulduğunuz gerçekten harika stok fotoğraflar ve illüstrasyonlar olsun, her web sitesi resimleri kullanır. Keskin görünmelerini ve hızlı yüklenmelerini sağlamak istiyorsanız, bunlardan birine ihtiyacınız var.
 • Güvenlik eklentileri : WordPress dünya çapında çok popüler olduğu için, genellikle bilgisayar korsanları için ortak bir hedeftir. Bir güvenlik eklentisi, onlara karşı daha güçlü bir savunma oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • İletişim formu eklentileri : Web’de bir site yayınlıyorsanız, o zaman kesinlikle insanların yalnızca onu ziyaret etmesini değil, aynı zamanda sizinle iletişim kurmasını da istersiniz. Bir iletişim formu, bu etkileşimin gerçekleşmesi için gerekli olan önemli bir parçadır.
 • CRM eklentileri : Web sitenizin ziyaretçileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Örneğin, HubSpot’un WordPress Eklentisi ile , birisinin ziyaret ettiği tüm sayfaları görebilir, web sitenizde gezinirken ziyaretçilerinizle canlı sohbet edebilir ve onlara pazarlama e-postaları gönderebilirsiniz – ve bunların hepsini ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Bu eklentileri sitenize getirmeye gelince, bu işin kolay kısmı. İşlem, WordPress tema kurulumuyla neredeyse aynıdır.

WordPress’in içinde, soldaki Eklentiler sekmesine gidin ve Yeni Ekle’yi seçin. Bu sizi sitenizi terk etmeye zorlamadan WordPress deposuna götürecektir.

İçeri girdikten sonra, kurmak istediğiniz eklenti için sağda bir arama yapabilirsiniz. Eklentilerinizin her biri için bu işlemi tek tek yapmanız gerekecek.

Eklenti adının yanında bir “Şimdi Kur” düğmesi göreceksiniz. Tıkla.

Kurulum tamamlandığında böyle bir sayfa göreceksiniz. Eklentiyi Etkinleştir’e tıklayın .

Bazı eklentiler, bunları kullanabilmeniz için bazı yapılandırmalar gerektirecek ve bunu yapmak için sizi otomatik olarak ayarlar sayfasına yönlendirecektir. Diğer eklentiler kutudan çıkmaya hazır. Yeni yüklediğiniz eklenti türünden bağımsız olarak, onu burada “Yüklü Eklentiler” altında bulabilirsiniz:

Mavi renkli eklentiler şu anda etkinleştirilmiştir. Beyaz olan eklentiler etkin değildir. Bir eklentiyi etkinleştirmek için, altındaki “Etkinleştir” düğmesine tıklayın. “Devre Dışı Bırakmak” veya “Silmek” için aynısını yapın. Yapılandırabileceğiniz ayarlara sahip eklentiler için varsa bu düğmeyi tıklayabilirsiniz.

Eklentilerinizden bazılarının kenar çubuğunda kendi yeni sekmelerini oluşturacağını da unutmamak önemlidir. Örneğin WP Smush’ı ele alalım . Bu görsel optimizasyon eklentisini kullanmayı seçtiyseniz, artık kenar çubuğunuzda yeni bir seçenek kurulu olduğunu göreceksiniz:

Bu nedenle, hemen erişmeye başlamak isteyeceğiniz değerli ayarları ve özellikleri barındırdıklarından, etkinleştirmeden sonra bu yeni sekmelere dikkat ettiğinizden emin olun.

Yazımızın sonuna geldik.

WordPress, içerik yönetim sistemlerinin tartışmasız şampiyonudur. Bu yüzden onu nasıl kullanacağınızı öğrenmek çok kıymetli bir bilgidir. Sadece 10 adımda (ve biraz dikkatli araştırma ve planlama ile), ilk WordPress web sitenizi çalışır hale getirebilirsiniz!

İyi şanslar!

Related posts

Dijital Sağlık Platformu Vinehealth, 5 Buçuk Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Yelda Erdoğan

LG’den “Çocuğumu Koru” Projesi

Fatih Akgün

Android 11 beta Hakkındaki Bütün Duyurular

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım