Teknolojix Haber
BİLİM

Yeni Bir Araştırmaya Göre, Kahvenin Lezzet Algısını Değiştirdiğini Gösteriyor

Danimarka’da bulunan Aarhus Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmaya göre kahvenin tatlıya karşı duyarlılığı artırdığını lakin acıya karşı ise duyarlılığı azalttığını gösteriyor.Yapılan araştırmada kahvenin kafeinsiz dahi olsa tat alma duyusu üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkarıldı.

156 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların kahve içmeden önceki koku ve tat alma duyuları test edildi. Kahve içtikten sonra katılımcıların tat ve koku alma duyuları bir kez daha test edildi. Ve sonuçlar bariz bir şekilde farklıydı.

 

Tat alma duyusundaki değişiklik kafeinden kaynaklanmıyor olabilir

 

 

Yapılan çalışmada, kafeinli kahvenin koku alma duyusu üzerinde bir değişiklik ortaya çıkarmadığı belirlendi. Ancak tat alma duyusuna bakıldığında değişiklikler olduğu görüldü. Çalışmada, kahve içen insanların tatlı lezzetlere karşı duyarlılık kazandığı, fakat acı lezzetlere karşı duyarlılıklarının ise azaldığı görüldü.

Tat alma duyusunda ortaya çıkan bu değişikliği kafeinin yapabileceğinden şüphelenen bilim insanları, ikinci bir deneme yaparak katılımcılara kafeinsiz kahve içirdiler. Kafeinsiz kahve içen insanların tat alma duyusunda da kafeinli kahveyle benzer değişiklikler olduğu görüldü. 

Araştırmacılardan Dr. Alexander Fjældstad, tat alma duyusunda değişikliği sağlayan etkiyi kahvedeki acı maddelerden bazılarının sağlamış olabileceğini söyledi. Fjældstad, “Zaten duyularımızın birbirini etkilediğini biliyoruz. Ancak tatlılık ve acı kaydımızın bu kadar kolay etkilenmesi sürpriz oldu” dedi.

Related posts

Tüm kanserler bağışıklık sisteminin bu yeni özelliği ile tedavi edilebilir

Fatih Akgün

Mamutların Soyları “akraba evliliği” yüzünden tükenmiş

admin

Pencere açıkken bile gürültüyü engelleyebiliyor!

Büşra Seyhan

Yorum Yap