Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Yeni Karadelik keşfedildi. Dünya’ya çok yakın

Yeni Karadelik keşfedildi. Dünya'ya çok yakın

Yeni Karadelik keşfedildi. Dünya’ya çok yakın  Daha önce keşfedilen kara delikler arasında Dünya’ya en yakın olanı.

Yeni bulunan kara delik belkide Dünya’ya en yakın olanı. Açık bir gecede bu kara deliği kendi evrensel evinde, teleskopsuz çıplak gözle görebilirsiniz. Yeni Kara delik keşfedildi. Dünya’ya çok yakın .

Kara delik dürbün takım yıldızının güney tarafına gizlenmiş Dünya’dan 1000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Ancak Kara deliği tek başına görmek mümkün olmayabilir. Onun kadar büyük kütleli bir cisim devasa güçte bir çekim kuvvetine sahip olduğundan ondan ışık bile kaçamaz.

Astronomlar bu kara deliği ,bir çift yıldız sistemini veya aynı kütle merkezi etrafında iki ayrı yörüngede dönen iki yıldızı gözlemlediklerini düşünürken keşfettiler. Şili deki La Silla Gözlemevinde çift yıldız sistemlerinde geniş bir bölüme sahip olan HR 6819 olarak bilinen çift yıldız sistemini gözlemlemek için  MPG/ESO 2.2 Metre teleskobunu kullandılar. Gözlemlerini analiz ettiklerinde , araştırmacılar sistemde üçüncü nesne olan bir kara deliğin gizlendiğini fark edince şoke oldular.

Buna rağmen astronomlar kara deliği direkt olarak gözlemleyemediler. Sistemde bulunan diğer iki nesne ile olan yer çekimsel etkileşimlerine dayanarak orada olduğunu anladılar. Bu sistemin bir kaç aylık gözlemlerinden, astronomlar yıldızların yörüngesini hesaplayarak haritasını çıkardılar. Bundan yola çıkarak sistemde büyük kütleli bir cismin var olduğu sonucuna ulaştılar.

Gözlemler ayrıca, iki yıldızdan birinin görünmez nesnenin etrafındaki yörüngesini her 40 günde bir tamamladığını, diğer yıldızın ise kara delikten çok daha uzak bir mesafede olduğunu gösterdi.

 

 

Nesnenin yıldız kütlesinde bir kara delik olduğu hesaplandı. Bu kara delik; ölen bir yıldızın çöküşü ile oluşmuş. Kara deliğin kütlesinin; bizim Güneş’imizin kütlesinin 4 katı büyüklüğünde olduğu bulundu.

Güney Avrupa Gözlem evi ile birlikte yeni, çalışmaya yok gösteren bilim adamlarından Thomas Rinius “Kütlesi Güneşin kütlesinin 4 katı büyüklüğünde olan bir görünmeyen nesne ancak bir kara delik olabilir.” dedi. Ve  “Bu sistem bizim bildiğimiz kara delikler içinde Dünya’ya en yakın olan kara deliği barındırıyor.” diyerek sözlerini bitirdi.

HR6819 ‘un kara deliğinden sonra, en yakın kara delik yaklaşık olarak Dünya’ya 3000 ışık yılı mesafe uzaklıkta bulunan Monocerus Takımyıldızında yer alıyor. Ancak yine de daha yakınlarda bir yerlerde gizlenen ve fark edilmemiş  milyonlarca kara delik olabileceği astronomlar tarafından tahmin ediliyor.

Kaynak: Space.com

Related posts

İlk yerli füze motoru TJ300 testi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Umman Denizindeki Alg Patlamaları Uzaydan Gözlenbiliyor

Türkiye ile Kazakistan Uzay’a Çıkacak

Fatih Akgün

Yorum Yap