Teknolojix Haber
BİLİM

Yeni Nehir! Grönland Bölgesinin Altında Keşfedildi…

Hokkaido University kurumu araştırmacıları radar haritalarının güncellenmesini takriben erimiş buzul kitlesini; adanın merkezinden denize doğru sürükleyen büyük bir yer altı ağı bulunduğunu keşfetti.

Bilim insanları Grönland bölgesinde yaptıkları araştırmalar sonucunda bölgenin altında oldukça geniş ve yaklaşık 1000 mil uzunluğunda uzun bir nehrin var olduğunu düşünüyor.

Hokkaido University kurumu araştırmacıları radar haritalarının güncellenmesini takriben erimiş buzul kitlesini; adanın merkezinden denize doğru sürükleyen büyük bir yer altı ağı bulunduğunu keşfetti.

Karanlık Nehir

Nehrin yüzlerce kilometre boyunca yüzeye ulaşmadan yer altından aktığı belirtiliyor, bu sebeple bilim insanları yeni nehre ‘’Karanlık Nehir’’ takma adını verdi.

Araştırmacılar nehiri tanımlamak ve izlemek için, haritadaki eksik boşlukları radarla donatılmış uçaklarla toplanan verilere dayanarak  ve ekstrapolasyon yaparak doldurdular.

Daha sonra ise oluşturulan harita su ile doldurulup sanal bir modele döküldü. Sanal suyun akışı ise Karanlık Nehir’in rotasını belirledi.

Bilim insanları nehrin sesinin yeryüzünden duyulmadığını belirtiyor.

Related posts

Bilim İnsanları Evde Maske Yapabilecek Kumaşları Açıkladı

Pınar Demirtaş

Güneş’teki patlamalardan 20 kat daha güçlü “süper patlama” tespit edildi!

Büşra Seyhan

Koronavirüsü aşısının geliştirildiği açıklandı

Fatih Akgün

1 Yorum

MEVLÜDE 16 Aralık 2019 at 9:28 pm

Bilim insanları ve araştırmalar sonucunda neler bulunuyor.. Ne değişik şeyler çıkayor ortaya… Buda yer altinda nehir değişik…

Cevaplayın

Yorum Yap