Teknolojix Haber
YAŞAM

Yeni Nesilden Anneler Gününe Hediye!

 

Annemize teknoloji öğretelim

Anneler günü yaklaşırken ona en güzel hediye, bu zamanda  teknolojiyi nasıl kullanacağını etkili ve basit şekilde öğretmek.

Coronavirüs karantinaları nedeniyle de anladık ki, yaşlılarımızın teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmeleri çok hayati önem taşıyor. Peki teknolojinin en son ürünlerini, en ileri teknolojileri, hayatı kolaylaştıran uygulamaları veya cihazları, onları korkutmadan, sıkmadan annelerimize ve babalarımıza hatta ananelerimize, babaannelerimize, dedelerimize nasıl öğretebiliriz? İşte, yaşlılarımıza teknolojiyi öğretmek için en pratik ve kolay yöntemlere dair ipuçları.

 

1. Teknolojiyi sadeleştirerek anlatın

Çevremizdeki yaşlılarımızın teknolojiyi bizim gibi algılamasını beklemek büyük bir hata olur. Onların doğduğu, büyüdüğü, kendilerini tanımladığı dünyada internet, IP numarası, 4.5 G, sosyal medya, megapiksel, troll gibi kavramlar yoktu. Peki, onlara tamamen yabancı oldukları bu kavramları nasıl kolayca anlatabiliriz? İnsanoğlu canlısının en kolay öğrenme mekanizmasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çizerek öğretin. Örneğin, interneti ne olduğunu anlatırken, bir dünya görseli çizin. Sonra bu dünyaya bağlanan çok sayıda cep telefonu çizin. Böylece telefonlar üzerinden herkesin ortak bir bilgi havuzuna bağlandığı bilgisini görselleştirerek anlatmış olacaksınız. Ardından da o cihazın internete nasıl bağlandığına dair daha teknik detaylara geçebilirsiniz.

 2. Bıkmadan ve şefkatle alıştırma yapın

Mobil uygulamaları, internet tarayıcılarını, web sitelerini anlatırken yaşlılarımızın bu uygulamaları bir anda kullanmaya başlamalarını, bir anda öğrenmelerini beklemeyin. Her adımda küçük küçük alıştırmalar yaparak onları bir sonraki adıma hazırlayın. Mesela, WhatsApp kullanmaya başlamadan önce dokunmatik ekranlarda tek tıklama, uzun tıklama, çift tıklama gibi detayların farkını anlatın. Mobil dokunmatik klavyeyi açmayı, kapamayı gösterin. Klavye üzerinde uzun uzun metinler yazarak alışkanlık kazanmalarını sağlayın. Ardından da birbirinizle uzun uzun mesajlaşın. Fotoğraf, video göndermeyi deneyin. Bir sonraki aşamada, tarayıcıyı anlatın. URL’nin ne demek olduğunu, nasıl çalıştığını anlatın. Birbirinize link göndererek alıştırmalar yapın. Alıştırma yapmaktan çekinmeyin, yorulmayın. Bu aşama onların teknolojiyi öğrenmesi için çok önemli. Siz okuma yazmayı öğrenirken, matematiği anlamaya çalışırken anne babalarınızın, dedelerinizin sizin başınızda saatlerce durduğunu, sizinle birlikte “Ali topu at, tut Ali tut,” gibi akla zarar cümleleri saatlerce tekrar etmek gibi işkencelere hiç şikayet etmeden katlandığını unutmayın. Onlarla alıştırma yapın…

3. Son teknoloji ürünleri kullandırın

Anne babalara, dedelere, ananelere, babaannelere teknolojik cihazlar alırken genellikle eski model cihazlar tercih edilir. Oysa bu büyük bir hata olur. Yaşlılarınızın eline eskimiş teknolojileri verdiğinizde, onların modern teknolojilere alışmasını beklemek çok saçma olur. Ekranı zar zor çalışan, dokunmatik ekranı hızlı tepki vermeyen, videoları doğru düzgün oynatamayan, çalışırken sık sık takılan bir cihaz yaşlılarımızın teknolojiden sıkılmasına neden olur. “Bununla mı uğraşacağım,” diye düşünmesine sebep olur. Emin olun, elinde iPhone 11 Pro olan bir dede, kendini kısa sürede geliştirip sizden daha fazla takipçiye sahip bir sosyal medya fenomenine dönüşebilir. Şu sıralar teknoloji dünyasında da anneler günü indirimleri gündemdeyken, evdeki büyüklerinizi teknolojiyle tanıştırmak için etkili bir harekat planı oluşturabilirsiniz.

4. Özel günler ayırın

Teknoloji kullanımını öğrenmeleri için onları hayatın doğal akışına bırakırsanız, bazı kilit teknolojileri öğrenmeleri hiç mümkün bile olmayabilir. Onları güncel teknolojilerle ve uygulamalarla tanıştırmak için, bazı özel günler ayırın. Mesela, Spotify’ı kullanarak müzik dinlemeye alışmaları için evde bir Spotify günü ilan edin. Annenizin telefonuna bir hoparlör bağlayıp sevdiği şarkıları nasıl bulacağını ve çalacağını gösterin. Liste yapmasını, şarkıları değiştirmesini, yeni şarkılar aramasını öğretin. Ardından da gün içinde ara ara istek şarkılarda bulunun. Anneniz, babanız, dedeniz, ananeniz, babaanneniz o gün evin DJ’i olsun. Ertesi gün Spotify ile hayatına renk katan, müzik katan, mutluluktan evde dans eden büyüklerinizi görmek hiç şaşırtıcı olmayacak. Instagram’da paylaşım çılgınlığını anlayıp öğrenmeleri için özel bir gezi düzenlemek… YouTube’u anlayıp kullanmaya alışmaları için mutfakta bir yemek tarifleri keşif günü tertip etmek… Hayal gücünüzü çalıştırın.

Related posts

Böceklerden Elde Edilen Yağ ile Yemek Yapıldı

Fatih Akgün

Antarktika’da yeni bir ada

Fatih Akgün

Corona Virüs Fırsatçıları WhatsApp Üzerinden Dolandırıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap