Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Yeni Sistem,Milyarlarca Sahte Facebook Hesabını Sildi

Facebook, günümüzde hala popülerliğini koruyan sosyal bir platform. Fakat bu popülerlik beraberinde sahte hesapları da getiriyor. Bu durumun farkında olan Facebook, tasarladığı sistem sayesinde milyarlarca sahte hesabı devre dışı bıraktı. Peki bunu nasıl başardı? Haberimizin detaylarına birlikte bakalım.

Sosyal konuşma platformu olan Facebook, bugün dünya üzerinde milyarlarca kullanıcıya hizmet vermekte. Ücretsiz bir platform olması nedeniyle de gerçek kullanıcılar olduğu gibi sahte kullanıcılar da var. Bu yüzden Facebook, Derin Varlık Sınıflandırması (DEC) adını verdiği bir yapay zeka sistemi kurdu.

DEC, genellikle kullanıcı profiline odaklanan sahte hesapları tespit etmek için tasarlandı. Bu sistemle birlikte sahte hesapların üstesinden gelinecek. Sistem sayesinde bir hesap, rayban güneş gözlüğü gibi anlamsız yüzlerce fotoğraf gönderme gibi son derece şüpheli davranışlar gösterdiğinde fark ediliyor ve hesap siliniyor.

Bununla birlikte, bazı saldırgan kullanıcılar eski sistemde arkadaş sayısını ve hesabı aktif tuttukları zaman eski sistemi ustaca kandırıyor ve bir sürü sahte hesap açabiliyordu. Fakat yeni sistem bir kullanıcının paylaşımlarına ve hesabına daha derin bir şekilde inceliyor. Şüpheli bir hesabı, etkileşime girdiği tüm arkadaşlara, gruplara ve sayfalara bakarak inceleyen sistem hesabın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ayırt edebiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Sistem eğer bir hesabın sahte olduğunu düşünüyorsa o kullanıcının arkadaşlarına, katıldığı gruplara ve sahip oldukları arkadaş sayısına kadar her şeyi tek tek inceliyor. Ardından o hesabın sahte olduğunu düşünüyorsa hesap sahibine hesabı doğrulaması için bir link gönderiyor.

Sahte grup hesapları ise çektikleri üyelere ve sahip oldukları yöneticilere göre sistem tarafından detaylı olarak inceleniyor ve yöneticinin profili inceleniyor. Eğer grup sahte takipçilerden oluşuyorsa o da sistem tarafından siliniyor.

Elbette ki tasarlanan bu sistem sadece sahte hesapları belirleyip silmiyor. Aynı zamanda Facebook üzerinde yaşanan taciz, saldırgan veya rahatsız edici paylaşım yapan hesapları belirleyip bu bilgileri polislere aktarıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Google’dan Android kullanıcılarını sevindirecek haber!

Fatih Akgün

Dikkat!Facebook DeepFake Yasağı Getiriyor…

Meryem ACAR

Kadın liderler yapay zekanın geleceğini şekillendiriyor

Fatih Akgün

Yorum Yap