Teknolojix Haber
BİLİM

Yeni Tip Yapıştırıcıyı manyetik alan aktif ediyor

Yeni Tip Yapıştırıcıyı manyetik alan aktif ediyor

Yeni Tip Yapıştırıcıyı manyetik alan aktif ediyor . Kullanımı kolay ve birçok alanda tasarruf sağlayacak bir yapıştırıcı geliştirildi.

Singapur ‘da bulunan Nayang teknik Üniversitesinde bilim adamları tarafından geliştirilen yeni yapıştırıcı kimyasal karışımlı yapıştırıcılardan bir çok yönü ile farklı.

Yeni geliştirilen yapıştırıcı yapışma özelliğini manyetik bir alan sayesinde ortaya çıkarıyor.  Bu da ısıya duyarlı uygulamalarda ve nem gibi uygulamanın zorlaştığı ortamlar için bir alternatif yaratıyor. “Manyeto kurutma” işlemi kullanılarak birbirine yapışması sağlanan nesneler çevre koşullarından bağımsız bir şekilde yapıştırılabiliyor.

Bilinen epoksi kimyasal karışımları kullanılan çoğu yapıştırıcıda, karışımın kurutulması için ısı, ışık veya nem gibi çeşitli çevresel etki uygulanması gerekiyor.

Ayrıca yapıştırıcı, nesneleri endüstriyel olarak yapıştırması gereken firmalar için enerjiden ciddi şekilde tasarruf edilmesine yardımcı olabilecek.

 Yapıştırıcının içeriğinde bulunan elementler

Bu yeni Yapıştırıcı, içeriğinde  ticari bir epoksi ile manganez, çinko ve demirin karıştırıldığı özel manyetik nano parçacıkların birleştirilmesiyle ortaya çıkarılmış. İçeriğinde bulunan nano parçacıklar, aralarından elektromanyetik enerji geçtiği zaman ısınıyor ve malzemeleri birbirine tutunmasını sağlıyor

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan malzeme bilimci Terry Steele, “Geliştirdiğimiz bu önemli yöntem, manyetik bir alana maruz kalan yapışkanların birkaç dakikada kurumasını sağlıyor ve bunların uygulandığı yüzeylerin aşırı ısınmasını önlüyor” dedi.

Bu özelliğin sayesinde ısıya son derece duyarlı esnek elektronik cihazlar ve biyoçözünür plastikler gibi  bazı yüzeyler zarar görmeden yapıştırılabilecek.

Mevcut geleneksel yapıştırıcılara kıyasla uygulanması kolay olan bu yeni yapıştırıcı daha hızlı kuruyor. Ve daha az enerjiye ve alana ihtiyaç duyuyor. Hiçbir katılaştırıcı veya hızlandırıcı gerektirmiyor. Uygulama sırasında maximum ısı değeri belirli olduğundan , sıcaklığının kontrol edilmesine olanak sağlıyor.

Karbon fiber ürünlerde, epoksi yapıştırıcının kurutulması için  malzemelerin uzun saatler boyunca büyük fırınlarda ısıtılması gerekiyor. Yeni yapıştırıcı ile bu işlemler ufak bir elektromanyetik cihaz gerektirirken daha kısa sürelerde sonuç alınabiliyor.

Kaynak :sciencealert,popscience

Diğer bilim  haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bilim İnsanları Potansiyel Yaşam Olan 2 Farklı Süper Dünya Keşfetti

Fatih Akgün

NASA’nın Düzenlediği “Space App Challenge” İçin Başvurular Başladı !!!

Fatih Akgün

Öğretmen ve öğrencilere MEB’den “koronavirüs” uyarısı!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım