Teknolojix Haber
UYGULAMA

Yeni Uygulama ‘Corona Uyarı App’ Kovid19

Yeni Uygulama ‘Corona Uyarı App’ Kovid19

Yeni Uygulama ‘Corona Uyarı App’ Kovid19

Dün piyasaya sürülen yeni uygulama ‘Corona Uyarı App’ Kovid19 tedbirleri çerçevesinde geliştirildi. Almanya’da corona virüsü (Covid-19) tedbirleri çerçevesinde düşünülen ve enfekte kişilerle karşılaşıldığında bilgilendirerek virüsün yayılmasını önlemek için yazılan uygulama ‘Corona Uyarı App’i (Corona-Warn-App) dün  android mağzaya yerleştirildi.

Android işletim sistemine sahip telefonlara indirilebilecek uygulama ile ilgili olarak kullanıcılar değerlendirmelerde bulundu

Uygulamayı değerlendiren ve Köln Üniversitesi’nde Bilişim ve Yazılım Bölümü’nde uzman olarak çalışan Adem Boztaş,  uygulama hakkında “Bu aplikasyonu yurt dışındaki aplikasyonlarla kıyaslarsak mesela Çin’de ve Rusya’da da buna benzer aplikasyonlar var. Onlardaki veriler uzaktaki bir sunucuya yükleniyor ve orada kalıyor.Benim anladığım kadarıyla Almanya’daki aplikasyonda veriler sadece telefonlar arasında paylaşılıyor merkezi bir yerde toplanmıyor.”

Bunun kişisel verilerin korunması açısından iyi bir durum olduğunu dile getirdi. Almanya hükümeti uygulamayı kullanan kişinin verilerini kayıt altına almıyor.

Uygulama yeni olunca kuşku ile bakılıyor

Emel Tekeli isimli kişi ise uygulama ile ilgili olarak, “Uygulama yeni olunca insan bir tedirgin oluyor. Şimdi bu App’i indirdiğim zaman bu virüsten dolayı da ‘bir takip edilme, yok çip takma’ gibi şeyler kulaklarımıza geliyor. Benim geldi daha doğrusu. Böyle bir App’te takip edilme duygusu olur mu olmaz mı onu bilemeyeceğim mutlaka iyi yönleri de vardır. Yaşayıp göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Sözcü

Diğer Uygulama  haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Related posts

Son dakika: İşte Yerli Otomobilden Ön Gösterim Araçlarının Brandalı Fotoğrafının İlk Görüntüsü!

Meryem ACAR

Netflix Yeni Abonelik Seçeneği İle Karşımızda: Netflix Mobile+

M. Büşra Kaya

Video konferansa yerli ve milli damgası! Hem de güvenli!

Fatih Akgün

Yorum Yap