Teknolojix Haber
MOBİL

Yepyeni bir ekran teknolojisi ile iPhone 12 geliyor

Apple‘ın merakla beklenen telefonu iPhone 12 için haberler gelmeye devam ediyor. Şimdi de iPhone 12 ekranı hakkında bilgiler ortaya çıktı. Ekran tedariki için LG ile anlaşan Apple, yeni ekranlarıyla birlikte birçok özellik kazanacak. Bu özelliklerinde başında ekranın daha ince tasarımlı olması geliyor.

iPhone 12’de ekran daha ince olacak

5G desteğiyle birlikte gelmesi beklenen iPhone 12, kullanıcılarda büyük heyecan oluşturmuş durumda.
A14 Bionic ile beklenen modelin, donanımıyla birlikte tasarımında da değişiklik yapılması bekleniyor. Değişikliklerden ilki ekranın inceliğinde olabilir. Çünkü Apple, LG ile ekran tedariği konusunda anlaşmaya vardı. Bu anlaşma kapsamında LG, Apple‘a telefon ekranı üretecek. Üretilecek olan ekranların, halihazırda kullanılan iPhone ekranlarından daha ince olacağı belirtiliyor.

Yeni bir görüntüleme teknolojisi üzerinde çalışan LG, iPhone 12 için OLED ekranlar üretecek. Ekranda, dokunmatik devre parçaları gömülü halde olacak. Önceki teknolojide, ekran altında bir ayırıcı katman bulunuyordu. Dokunmatik sensörleri de katmanın altında çalışıyordu. Aradaki katmanın ortadan kalkmasıyla birlikte telefonun ekranı daha ince hale gelebilecek. Bu da telefonun daha ince tasarıma sahip olmasına olanak sağlayacak.

Ayrıca bu teknolojiyle üretilen ekranların daha ucuz maliyetli olması bekleniyor. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte de iPhone 12 fiyatı beklenenden daha düşük seviyede kullanıcılarla buluşabilir.

iPhone 12 ekranı sayesinde gün boyu kullanım sağlayacak

LG‘nin çalışmaları sadece iPhone 12 özellikleri için değil. LG‘nin Apple Watch 4 ve Apple Watch 5 ekranı için geliştirmelere devam ettiği belirtiliyor. Apple akıllı saatlerde bulunan LTPO (düşük sıcaklıklı, çok taneli oksit) yapısı da ilerleyen zamanlarda değişecek. Bunun yerine, daha çok güç tasarrufu sağlayan bir ekran teknolojisi bekleniyor.

LG tarafından geliştirilen teknolojinin, pil tasarrufunda büyük adım atması bekleniyor. Öyle ki gelecek nesil iPhone‘larda, Apple Watch 5‘te bulunan, ekranın sürekli açık kalması özelliği yer alabilir. Ancak bu özellik 2020 yılında içinde kullanıcılarla buluşacak iPhone’larda olması beklenmiyor. Çünkü teknoloji hala geliştirme aşamasında bulunuyor.

 

iPhone 12 Haberleri için tıklayın

Related posts

Ses Analizi ile Covid19 Testi: Hey Siri! Pozitif miyim?

Yelda Erdoğan

OnePlus Z ‘nin Özellikleri Ortaya Çıktı! İşlemcisi Dikkat Çekici!!

Fatih Akgün

2020 Yılından İtibaren WhatsApp,  Milyonlarca Telefondan Desteğini Kesecek…

Meryem ACAR

Yorum Yap