Teknolojix Haber
BİLİM

Yerli koronavirüs ilacı TR-C 19’un ruhsatlandırma süreci başladı

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsüne (COVID-19) karşı etkili olması planlanan yerli koronavirüs ilacı ‘TR-C 19’un ruhsatlandırılmasıyla ilgili hazırlık süreci başladı. 

Çin’de başlayıp dünyayı etkisi altına alan COVID-19, dünya genelinde 4 milyondan fazla kişiye bulaşmış, ülkemizde ise 140 binlere yaklaşmış durumda. Hayatı durma noktasına getiren bu salgına karşı ülkemiz dahil birçok ülkede de aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş ARGE Merkezi tarafından geliştirilen, Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliği ile yürütülen  çalışmalarda laboratuvar ortamında virüsü nötralize ederek etkisiz hale getirdiği kanıtlanan TR-C 19 adlı ilacının ruhsatlandırılması için hazırlıklar başladı. Klinik çalışmaları tamamlandığında sonuçların olumlu çıkması durumda ürünün ruhsatı alınacak.

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, yapılan açıklamada, ilacın ileri araştırmalarının ve klinik çalışmalarının Sağlık Bilimleri Üniversitesi ortaklığı ile üniversitenin akademik kadrosunun gözetiminde yürütülmesinin planlandığını söyledi. Şirket, ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılma sürecini başlattı.

Hastalara uygulanması için izin beklenen ilacın klinik çalışmalarının devamı için olan üretim, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TÜBİTAK tesislerinde gerçekleştirilecek. Klinik çalışmlarında başarıya ulaşırsa ilacın seri üretimi ise şirketin İstanbul tesislerinde yürütülecek.

İKİ FARKLI İLAÇ MOLEKÜL ÇALIŞMASI DAHA DEVAM EDİYOR

Ayrıca TR-C 19’a yanı sıra koronavirüse karşı labaratuvar ortamında in vitro testlerde başarılı olan iki farklı ilaç molekül çalışmasının yapıldığı da duyuruldu. İlacın klinik çalışma safhalarının ve ilaçla ilgili güncel gelişmelerin, ilerleyen günlerde kamuoyuna, Dr. Varlıbaş ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından paylaşılacağı duyuruldu.

Related posts

Bilim İnsanları, Sentetik Örümcek İpeği Üretmeyi Başardı

Fatih Akgün

Peynir’den yenilebilir ambalaj ürettiler

Fatih Akgün

Koronavirüs ile ilgili kötü haber : Kovid-19 virüsüne yüzeylerde 17. günde bile rastlanıldı !

Fatih Akgün

Yorum Yap