Teknolojix Haber
SEKTÖREL Tanıtım TEKNOLOJİ (Genel) UZAY ve SAVUNMA

Yerli özgün tabancamız “Mete” nin üretimi 200 bini geçti.

Güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan Türk Savunma Sanayisi tarafından üretilen özgün yerli tabancamız “Mete”nin üretim adedi 200 bini aştı.

Özgün yerli tabancamız “Mete” güvenlik güçlerinin hafif ve etkin bir silah kullanabilmesi için üretilmeye başlanmıştı. Geçen zaman içinde önemli mesafe alındı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile yapılan sözleşme gereği Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret AŞ “TP9 SF Mete”, Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ ise “SAR9 Mete” tabancalarını üretiyor.

İki şirketin toplamda 280 binden fazla Mete tabancası üretmesi planlanıyor. Büyük oranda teslimatı yapılan tabancaların 180 binden fazlasının üretimini Sarsılmaz, 100 binden fazlasının üretimini ise Samsun Yurt Savunma üstleniyor.

Özgün Yerli Tabanca Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen bu tabancalarla güvenlik güçleri tarafından halihazırda kullanılan silahlar, ateş gücü yüksek olan silahlarla değiştiriliyor. Samsun Yurt Savunma ve Sarsılmaz, partiler halinde teslimatları sürdürüyor.

Her iki tabanca da yüksek sıcaklık testlerinden, tuz sisi dahil zorlu çevresel koşul ve düşük sıcaklık testlerini başarıyla verdi. 9×19 milimetre kalibreli mermi ateşleyen tabancalar, 30 bin atım namlu ömrüyle dikkat çekiyor.

Yarı otomatik tabancalar, polimer gövdeye ve 750 gram ağırlığa sahip. Tabancalar, iğne ateşleme ve tek hareket tetik mekanizmaları ile görev yapıyor.

Görevin gerektirdiği aksesuarlarla donatılabilen tabancalar, hafif ve etkin yapısıyla güvenlik güçlerine hizmet ediyor.

Related posts

Tor-M2 sistemini suda kullanmak için geliştiriyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Volvo “Ağır Kamyona”da Elektrik Verdi!

Fatih Akgün

ABD’de Bu Ürünlerin Satışları 2020’de Düşecek!!

Fatih Akgün

Yorum Yap