Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Yerli Üretim: “Video laringoskop” cihazı tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığının Covid-19 ile mücadelede yerli üretimi artırmak için  Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen ‘video laringoskop’ cihazı tanıtıldı.

Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Elektrik-Elektronik Öğretmenleri tarafından geliştirilen ve okulun imkanları kullanılarak yapılan cihazın tanıtımı yapıldı.

Cihaza ilişkin bilgi veren Okul Müdürü Aykut Yılmaz, COVID-19 salgının başlamasının ardından toplantı yaptıklarını ve mücadeleye nasıl katkı sunacaklarını değerlendirdiklerini anlatarak, “Öğretmenlerimiz bize, video laringoskop cihazını yapabileceklerini söylediler. Biz de bunu üstlerimizle konuştuk.” dedi.

Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle yola çıktıklarını aktaran Yılmaz, 4 gün gibi kısa bir sürede cihazı geliştirerek, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesine teslim ettiklerini söyledi.

Yılmaz, hastanedeki doktorların bu cihazı denediklerini, klinik testlerin başarılı olması durumunda elde edilen raporlarla Sağlık Bakanlığına başvuracaklarını, oradan alınacak sonuca göre de seri üretime geçeceklerini belirtti.

Okul Müdürü Aykut Yılmaz, “Bu cihazı, elektrik-elektronik alanındaki 3 öğretmenimiz geliştirdi.

Kaynak: A.A

Related posts

Karşınızda 2020 Alfa Romeo Giulia

Fatih Akgün

Konya’da ASELSAN silah sistemleri fabrikası açılacak

Minecraft Oyununun Geliştiricisi Mojang, İsmini ve Logosunu Değiştirdi!

Fatih Akgün

Yorum Yap