Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Yerli Üretim: “Video laringoskop” cihazı tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığının Covid-19 ile mücadelede yerli üretimi artırmak için  Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen ‘video laringoskop’ cihazı tanıtıldı.

Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Elektrik-Elektronik Öğretmenleri tarafından geliştirilen ve okulun imkanları kullanılarak yapılan cihazın tanıtımı yapıldı.

Cihaza ilişkin bilgi veren Okul Müdürü Aykut Yılmaz, COVID-19 salgının başlamasının ardından toplantı yaptıklarını ve mücadeleye nasıl katkı sunacaklarını değerlendirdiklerini anlatarak, “Öğretmenlerimiz bize, video laringoskop cihazını yapabileceklerini söylediler. Biz de bunu üstlerimizle konuştuk.” dedi.

Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle yola çıktıklarını aktaran Yılmaz, 4 gün gibi kısa bir sürede cihazı geliştirerek, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesine teslim ettiklerini söyledi.

Yılmaz, hastanedeki doktorların bu cihazı denediklerini, klinik testlerin başarılı olması durumunda elde edilen raporlarla Sağlık Bakanlığına başvuracaklarını, oradan alınacak sonuca göre de seri üretime geçeceklerini belirtti.

Okul Müdürü Aykut Yılmaz, “Bu cihazı, elektrik-elektronik alanındaki 3 öğretmenimiz geliştirdi.

Kaynak: A.A

Related posts

Subaru Forester Hibrit Motoruyla Satışa Sunuldu

Fatih Akgün

AVM ve Caddelerdeki Mağazalar Açılmaya Hazırlanırken, Alınacak Tedbirler Dikkat Çekti

Fatih Akgün

Ticaret Bakanı Pekcan’dan Türk Markalarına Müjde!

Fatih Akgün

Yorum Yap