Teknolojix Haber
BİLİM YAZILIM

Yerli ve Milli Yazılım Seferberliği

‘Bacasız sanayi’ olarak bilinen yazılım ülkemizde ihmal edilen alanlardan biri. Ne yazık ki ortada fiziksel bir ürün olmadığı için nisbi olarak yeni bir kavram olan yazılım ülkemizde yeteri kadar ilgi görmemekte. Günümüzde donanımdan ziyade yazılım öne çıktığı bir çağdayız ve giderek bu ağırlık yazılıma doğru kaymakta.

Örnek olarak: Herhangi bir iPhone modelini donanımsal olarak üretmek (belli sıkıntıları olmasına rağmen) zor değil. Ancak iPhone’u iPhone yapan şey bu donanım özelliklerinden ziyade cihazı çalıştıran iOS yazılımı. Benzer bir örneği geçtiğimiz günlerde ABD hükümeti ile sıkıntı yaşayan Huawei için de söyleyebiliriz. Telefonlarında Google’ın Android işletim sistemini kullanan marka ABD engellemeleri sonucunda artık bu işletim sistemini kullanamayacak duruma gelmeye başladı. Yani bu iki basit ve göz önündeki örnek bile yazılımın önemine dikkat çekiyor.

Yerli ve milli yazılım seferberliği çağrısı

Yazılım geliştirmek ve bunu dünya çapında satmak fiziksel bir ürün üretmekten çok daha kolay ve maliyet anlamında baktığımızda bir fabrika kurmak, fiziksel bir ürün üretmekten çok daha kolay. Ancak yazılım tarafında da ülkemize has sorunlar ve sıkıntılar da var. İşte bu alandaki sıkıntı ve fırsatları en son 6 ay önce görüştüğümüz Etiya‘nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğimizde tekrar değerlendirme imkanı bulduk.

Aslan Doğan görüşmenin başında bilişim teknolojileri pazarı ithalatının 4,5 milyar dolara eriştiğini söyledi ve “Bu kaynağın Türkiye’de kalması ve Türk yazılım sektörünün dünyada söz sahibi olabilmesi için ‘yerli ve milli bir seferberlik hamlesi’ne ihtiyacımız var” dedi.

Yazılım ithalatı için yılda 1.8 milyar dolar harcandığını belirten Aslan, Doğan bu rakamın 2 milyon 700 bin turiste eş değer bir rakam olduğunu da ifade etti. “Yazılım ve hizmet sektörlerinde başlatılacak bir ‘yerli ve milli seferberlik’ hamlesiyle, bu kaynağın ülkemizde kalması, sektörümüzün cari açığa en az 2 milyar dolarlık pozitif bir katkı yapması mümkün. Cari açık konusunda artık ülke olarak topu göğsümüzde yumuşatıp atağa geçmemiz şart” diyen Aslan Doğan bu konuda beş bileşenli bir seferberlik gerektiğine dikkat çekti.

İşte Aslan Doğan’ın yazılım seferberlik planı:

  • “İlk olarak KİT Yasası’nın değiştirilmesi sektöre çok ciddi bir ivme katacaktır. Şu andaki ihalelerin çoğunda yerli şartı gözetilmiyor. Cumhurbaşkanlığı’nın bir kararnamesi var. Diyor ki yüzde 15 pahalı olsa bile yerliyi tercih edeceksin ama bürokraside bu işlemiyor ne yazık ki.
  • İkinci olarak teşvik mekanizmasının tamamen ürün ve ihracat odaklı olarak güncellenmesi gerekiyor. Aynı şekilde ne yazık ki bizim bankacılık mevzuatımız yazılımın hızına ve esnekliğine çoğu zaman yanıt veremiyor.
  • Burada üçüncü bir adım olarak sektörel bir yapı kurulmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda teknoloji sektörünü bilen, oradaki ihtiyaçlara göre daha dinamik hareket edebilen bir ‘Teknobank’ın kurulması olmazsa olmaz” ifadelerini kullandı.
  • Son olarak, Türkiye’nin kendi alanında bir ‘hub’ olabileceğini belirten Aslan Doğan “Mesela bugün İran’daki kaynakların çoğu Türkiye’ye gelmek istiyor. Baktığı zaman burayı kendisine daha yakın görüyor. Aynı şekilde Türki Cumhuriyetleri düşünün… Türkiye bu anlamda ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan kaynağını bu bölgeden sağlayabilir, bir nevi yeni bir beyin göçünün odağı olabilir. Yerli ve mili stratejisini bir seferberlik olarak görmek çok ama çok önemli. Bunu savunma sanayiinde yaptık ve yüzde 70’lere varan yerlilik oranına ulaşabildik. Bu hem ekonomide ülkemizin elini güçlendirdi hem de yeni nesil güvenlik tehditlerine karşı bizi koruma altına alacak bir yapı aslında.”

 

Related posts

3.8 Milyon Yıl Önce Neye Benziyorduk!İşte Detaylar..

Fatih Akgün

Kediler Aslında Uzaylıdır!!!

Erciyes Üniversitesi’nin Geliştirdiği COVID-19 Aşı Adayı, İlk Kez Bir Gönüllüye Uygulandı!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap