Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Yerli yüz tanıma ve ateş ölçüm cihazı

Hareketliliğin yoğun olduğu sosyal ve kamusal alanlarda izolasyonun etkin şekilde sağlanılması amacıyla Coremat AŞ tarafından yapay zeka teknolojisinden faydalanılarak geliştirilen cihaz piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

Kovid-19 ile mücadelede etkin rol üstlenecek olan ve yerli olarak geliştirilen temassız ateş ölçümü, yüz tanıma, maske tespiti, gibi işlemleri aynı anda yapabilen cihazın haziranda satışa sunulması hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşları KOSGEB ve TÜBİTAK tarafından desteklenen ve ODTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Coremate Bilişim ve Savunma Sanayi Ticaret AŞ’nin hareketliliğinin yoğun olduğu sosyal ve kamusal alanlarda yapay zeka teknolojisinden faydalanarak geliştirilen cihazla, izolasyonun etkin kontrolü amaçlanıyor.

CoreSafe isimli cihaz, hareketli görüntü üzerinden yüz tanıma, maske tespiti, temassız ateş ölçümü gibi birçok işlemi aynı anda gerçekleştirebiliyor.

Cihaz, Kovid-19 belirtilerinin tespitinin yanı sıra, müşteri yoğunluğunun fazla olduğu iş yerlerinde ve kamu alanlarında maske kullanımı ve kişi sayısının anlık izlenebilmesine de imkan tanıyor.

Related posts

Dikkat!Facebook DeepFake Yasağı Getiriyor…

Meryem ACAR

Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Fatih Akgün

Koronavirüs’ün çözümü Yapay Zeka olabilir mi?

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Bahadır Küçük 28 Mayıs 2020 at 6:43 pm

Nurettin Bey merhaba. Oncelikle paylasiminiz icon tesekkur ederim. Ancak Kullanmis oldugunuz gorsel çin mensei urune ait. Coremate yonetim kurulu baskani olarak yerli cihazimizin tasarim.ve detaylarini iletebilirim?

Cevaplayın
Nurettin Geleri 30 Mayıs 2020 at 9:23 pm

Merhaba Bahadır Bey,
Haberimi takip edip bana bu konu hakkında dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Yerli cihazınızın detaylarını iletebilirseniz ben de çok sevinirim.

Cevaplayın

Yorum Yap