Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Yıldız Teknopark’ta Sağlık Çalışanları İçin Robot Üretildi

Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci’nin yaptığı açıklamalarda korona virüs sonrası teknoparkta yaptıkları çalışmalara deyindi.

İnci, sağlık çalışanlarının üzerinde artan iş yükündeki ve hastane ortamında büyük risk teşkil eden çapraz enfeksiyon riskinin artmasını vurguladı. Bundan dolayı sağlık çalışanları için robot çalışması yaptıklarını belirtti.

Ayrıca İnci,  sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltarak, enfeksiyon hastalıkları durumlarında onları korumak gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Tam bu aşamada devreye otonom mobil robotlar giriyor. Akademisyen hocalarımızla otonom hastane robotu projemiz var. Yapay zekalı robotların üretilmesi hedefliyor. Üzerinde dezenfektasyon kabininin de bulunduğu mobil robotlar üretmiş oluyoruz bu projeyle. Hastane içerisinde çeşitli malzeme alet ve atıkların robotların üzerinde bulunan dezenfektasyon kabinleri konularak farklı noktalara güvenli şekilde taşınmasını hedefliyoruz. Bu robotlar düzenli olarak ortamın dezenfekte edilmesini sağlıyor. Robotlar, termal kamera sensörleri ve tanıma tespit yazılımları ile kişilerin mevcut bünyesinde barındırdığı sağlık durumu ile ilgili verilerin toplanması gibi işlevleri yapıyor.

Şu an robotun prototipini ürettik, TÜBİTAK’a ve Kalkınma Ajansı’na başvurularımızı yaptık. Bizim Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Polonom firmamızın üretmiş olduğu bir robot vardı zaten. Bu varolan robotun üzerine biraz terzi usulü bir şekilde çalışmalar yaparak termal kameralar ekledik. Ayrıca içine dezenfektasyon kabini eklendi. Taşımacılık sektöründe kullanılan robotu aslında geliştirmiş olduk. Zaten bir mobil robot uygulamamız vardı. Onu hastane robot yönetim sistemine de entegre edebiliyoruz. Bu robotu aktedite etmemiz için şu anda bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor.”

Related posts

Çin Ticaret fuarında Yapay Zeka Robotlar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Washington Post’ta İstanbul Havalimanında Dolaşan Robotlar Anlatıldı

Fatih Akgün

Self-Servis mi Robotlar mı!

Fatih Akgün

Yorum Yap