Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Yine Yabancı Dizi Yine Kötülenen Türkler

Geçtiğimiz hafta La Casa De Papel dizinin yeni sezonu yayınlandı. Türkiye’de de dizininin çok büyük bir hayran kitlesi mevcut ve dizide “İstanbul” isimli yen bir karakterin gelmesini beklediler. Yeni bir karakter geldi gelmesine ancak gelen karakter Türk dizi sevenleri çok üzdü. Gelen karakter “Osman” adında işkenceci bir Türk. Dolayısıyla Türk dizi severler büyük tepki gösterdi.

Sosyal medyada belirtilene göre Netflix’in başka yabancı yapımlarında da Türkleri ‘kötü adam’ olarak gösterildiği göze çarpıyor ve yine Netflix dizi olan La Casa De Papel dizisinde  “Bu dizide de bir Türk, işkenceci Osman olarak karşımıza çıktı. “Bu tesadüf olamaz” şeklinde yorumları yapıldı.

Netflix dizisi La Casa De Papel’e, Türk bir karakterin katılıp katılmayacağı çok uzun süredir merak ediliyordu. Geçtiğimiz sene, Nesrin Cavadzade’nin ‘İstanbul’ olarak diziye dahil olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Bu gelişme dizinin Türkiye’deki hayranlarını sevindirmistı.

Türkiye’de çok sevilen La Casa De Papel’in 4. sezonunda diziye bir Türk karakter dahil oldu. Ancak Osman adındaki karakterin  işkenceci bir ‘kötü adam’ olması dizinin Türkiye’deki hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Oğulcan Güzeller’in şaşırtıcı bir şekilde canlandırmayı  kabul ettiği, Cezayir’de ileri düzey tekniklerle işkence yapabilen Osman’ın, soygun ekibinde yer alan Rio’ya kendi mezarını kazdırıp, 12 gün boyunca da işkence yapması tepkilere sebep oldu.

Netflix’in daha önceki bazı yapımlarında da ‘Türk düşmanlığı’ yapıldığj, Türk karakterlerin neden hep ‘kötü adam’ olduğu yönünde yorumlar yapılarak Netfilx’in bu tutumuna büyük tepki gösterildi: “Biz İstanbul, Ankara beklerken Osman adında işkenceci olarak diziye giriş yaptık. Türk olduğu iyice belli olsun diye bir de bıyık eklenmiş.”
“Rio karakterine kendi mezarını kazdırıp, işkence yapan karakterin adının Osman ve Türk olması hiç de tesadüf değil? “Netflix’in yabancı yapımlarında bir Türk ‘prototipi’ oluşmaya başladığı ve Türkiye’nin ve Türklerin hep negatif, ‘kötü adam’ olarak gösterilmesinin bir algı oluşturmak için kasten yapıldığı iddia edilmekte.

Diğer Netflix yapımlarından örnekler:

The SPY

Dizide Suriye’deki bir MOSSAD ajanını konu alan The SPY dizisinin 4. bölümünde, duvarda asılı duran bölünmüş bir Türkiye haritası olduğu görülmüştü.

Collateral

Daha öncelerde ise Collateral isimli dizide de, “Kırıkkale şehrimizin dünyanın en berbat yeri. Türkiye’de olmadığım için şükrediyorum” şeklinde sözlerine yer verilmişti.

Dizide, Sam ve Berna isimli karakterlerin konuştuğu sahnede, Berna çocukluğunun Kırıkkale’de geçtiğini, her sabah Türkiye’de uyanmadığı için şükrettiğini ve Kırıkkale için dünyanın en berbat yeri olduğunu söylemekte.

Designated Survivor

“Designated Survivor” adlı dizide ise 15 Temmuz darbe kalkışmasının FETÖ ile alakasının olmadığı iddia edilmişti ve bu durum kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.

Dizide “Nuri Şahin” isimli bir kişi Türk Cumhurbaşkanı “Fatih Turan” tarafından, Türkiye’deki darbe girişiminin aktörü olarak suçlandı, ABD ise Şahin’i korumaya almıştı.

13 Commandments

13 Commandments adlı dizide bir Türk karakterin boğaz keserek cinayet işlemesiyle başlıyor.

Suç temalı dizide, katilin Türk olduğunu vurgulamak için, duvara asılmış Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarına da yer almakta.

 

Related posts

2020 BİLSEM sonuçları açıklandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanır?

Fatih Akgün

Çocuklarını teknolojiden uzak tutan büyük teknoloji şirket yöneticileri

Fatih Akgün

KKTC’de sokakta maske takma zorunluluğu getirildi

Fatih Akgün

Yorum Yap