Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) UZAY ve SAVUNMA

Yolcu Uçağı Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Yolcu uçakları hakkında bir takım sorular

Uçak namı diğer kanatlarının altındaki havanın yaptığı basınç yardımıyla yükselip ilerleyebilen motorlu hava taşıtı, tayyare. Daha önce uçağa bindiniz mi? Bindiyseniz kocaman bir şey havalanıyor?, nasıl düşmüyor?, nasıl daha hızlıca bir yerden bir yere varabiliyoruz? gibi düşünceleriniz olmuştur.

 

Yolcu uçağı hakkında bilgi

Günümüzde uçağın en güvenli ulaşım aracı olması. Uçak yolculuğunun maliyetinin uygun fiyatlara inmesiyle her yıl milyonlarca kişi, yolcuğunu hava yolları ile yapmayı tercih etmekte. En önemlisi uçak yolcuğu diğer yolculuk türlerine kıyasla çok daha kısa sürüyor. Binlerce kilometre mesafeye birkaç saat içerisinde ulaşmış oluyoruz. Uçaklar, özellikle yolcu uçakları, bu mesafeyi yeryüzünden çok yüksekte uçarak kat ediyorlar.

Uçak nasıl havalanır

Uçakların motorlarının görevi ileri hareket etmelerini sağlamak ,kanatların ise yükselmektir. Motorlar ve kanatlar  yapıları bakımından birbirlerinden çok farklıdırlar. İlerleme ve yükselme benzer fiziksel süreçlerin sonucunda gerçekleşir.

Uçak motorları çalıştırıldığı andan itibaren içlerindeki pervaneler dönmeye başlar. Pervanelerin şekli uçakları ileriye doğru hareketini sağlar .Pervaneler  dönmeye başladığı zaman ön kısımdaki havayı seyreltir arka kısmında kalan havayı ise sıkıştırır. Bunun olmasının sebebi havanın arka kısımlara yaptığı basınç ön kısımları etkileyen hava basıncından çok daha fazla olmasındandır. Bu şekilde uçağa ileri yönde net bir kuvvet etki ederek uçak ilerlemeye başlar. Kısaca motorlarda harcanan enerjinin sağladığı dairesel hareketin pervanelerin şekilleri sayesinde ötelenme hareketine dönüştüğü söylenebilir.

Uçakların yükselmesini sağlayan basınç biraz farklıdır. İleri yönde harekete başladığı zaman, uçağın kanatları alt taraftaki havayı sıkıştırır üst taraftaki havayı ise seyrelterek azaltır. Bu durumun olması uçağın her iki tarafındaki basınç farkı oluşmasını engellemektir. Sonuç olarak yukarı yönde kuvvetin etkisiyle uçak harekete başlar ve uçak yükselir.

 

 

 

 

Related posts

Türkiye’den Dünyanın İlk Sanal Savunma Sanayi Fuarı!

Fatih Akgün

Pentagon UFO Görüntülerini Resmen Onayladı

Fatih Akgün

işte 6,6 milyon dolara satılan video

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım