Teknolojix Haber
İNTERNET

YouTube’ un Video Kalite Ayarlarında ki Değişiklik!

Dünyanın en popüler Video paylaşım platformu olan Youtube, şu sıralar 720p videoları HD olarak listelememeye başladı.

YouTube, her internet kullanım seviyesine hizmet edebilmek için videoların çözünürlüğünü seçenekler halinde bizlere sunuyor. COVİD-19 salgınında artan internet kullanımında sıkıntı yaşanmaması için video kalitesini düşüren YouTube, sektörü değiştirecek yeni bir karar almış gibi görünüyor.

Standartlara göre video kaliteleri SD, HD, Full HD, 2K, 4K şeklinde ayrılıyor. HD kalite de bir video 720p’ye denk gelir. Tam olarak 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip olan bu videolar, görünüşe göre artık YouTube için HD standardında sayılmıyor. YouTube, son birkaç haftadır 720p videoların yanında yer alan “HD” ifadesini kullanmamaya başladı. Bu güncellemenin bundan sonra sabit mi kalacağı yoksa salgın sürecinin ardından eski haline mi döneceği şu an için bilinmiyor.

YouTube’un bu konuda henüz bir açıklaması olmasa da ufak tahminler yapılmış durumda. Şirketin, iddialara göre koronavirüs nedeniyle 720p ve diğer çözünürlüklerin bit rate değerlerini düşürdüğü için 720p’deki “HD” yazısını kaldırdığı düşünülüyor. Eğer durumun açıklaması bu şekildeyse, kaliteler eski seviyesine çekildiğinde 720p yeniden HD olarak bizimle olacak.  Tabi tahminler bununla sınırlı değil fakat en yakında Youtube’un yeni açıkla yapabileceği düşünülüyor.

Related posts

YouTube, Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü! Uygulama Türkiye’de de Geçerli

Fatih Akgün

Google, Chrome 81’i Yayınladı!

Fatih Akgün

Dijital Mecralar Komisyonu Resmi Gazete’de Yayımlandı

Fatih Akgün

Yorum Yap