Teknolojix Haber
İNTERNET SOSYAL MEDYA

YouTube, Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü! Uygulama Türkiye’de de Geçerli

Avrupa Birliği’nin internet kullanımı çağrısına kulak veren YouTube, varsayılan video kalitesini resmen düşürdü. Bugün itibarıyla hayatımıza giren uygulama, platformdaki tüm videoların varsayılan kalitesini 480p’ye düşürdü.

Koronavirüs salgınının insanları evlerinde karantinada zorunda bırakması, internet kullanımı ciddi anlamda yükseltti. İnternet kullanımının artması, yetkililerin de gözünden kaçmadı ve Avrupa Birliği, salgın boyunca küresel bir internet kesintisi yaşanabileceğini, bu yüzden de gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söylediler. Yetkililerin bu çağrısına dünyanın en büyük internet platformlarından da olumlu cevap geldi.

Avrupa Birliği’nin internet kullanımı çağrısı; Facebook, YouTube, Apple, Amazon ve Netflix gibi internet sektörünün devleri tarafından haklı görüldü. Bu bağlamda Netflix başta olmak üzere video içerikli platformlar, çeşitli sınırlamalar getirdiklerini açıkladılar. Örneğin Netflix, içeriklerinin kalitesini zorunlu olarak düşürdü. YouTube ise bugün itibarıyla dünya genelindeki varsayılan video kalitesini düşürme hamlesini resmen gerçekleştirdi.

YouTube, internet yoğunluğuyla ilgili aldığı önlemler kapsamında bugün itibarıyla videoların varsayılan kalitesini 480p ile sınırladı. Üstelik YouTube, bunu küresel olarak uyguluyor ve bu bağlamda bir ilki gerçekleştiriyor. Örneğin Netflix; sadece belirli bölgelerde video kalitesini sınırlıyordu. Ancak YouTube’un varsayılan video kalitesinin 480p’ye düşürülmesi, tüm ülkelerde uygulanıyor. Dolayısı ile Türkiye’deki internet kullanıcıları da bu sınırlamadan etkileniyorlar.

YouTube’un aldığı karar, kullanıcılara herhangi bir dayatma sunmuyor. Videoları izlerken kalite ayarlarını değiştirebiliyor ve yine yüksek kaliteye geçiş yapabiliyorsunuz. Ancak pek çok kullanıcının mümkün olan en yüksek kaliteyi çok da umursamıyor oluşu, YouTube’un aldığı kararın yerinde olduğunu ortaya koyuyor. YouTube’un varsayılan video kalitesini sınırlama kararının 30 gün sürmesi bekleniyor.

Related posts

Üniversite Öğrencilerine 6 GB Ücretsiz İnternet!

Fatih Akgün

Kullanıcılar parmak izlerini 47 TL’ye satmaya hazır

Fatih Akgün

2025 yılında 55 milyardan fazla cihaz birbirine bağlanacak

Vildan Çelik

Yorum Yap