Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

YouTube’dan yeni karar : Covid-19 aşıyla ilgili yanıltıcı bilgi veren videoları engelleyecek

 

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinden bildirilen olgunun bugüne kadar hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs ile enfekte olduğu saptanmıştı. 2019-nCoV olarak adlandırılan bu virüsün SARS-CoV ve MERS-CoV gibi bir zoonotik enfeksiyon yani hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülmektedir.

2019’un son günlerinde ortaya çıkan, bugün ise dünyanın ortak gündemi olmaya devam eden corona virüs (Covid-19) salgını teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerini de harekete geçirdi.

ABD merkezli teknoloji şirketi Google’ın bünyesinde bulunan video servisi YouTube, salgın konusundaki yanlış bilgi akışını engellemek için yeni bir karar aldı.

YouTube Covid-19 aşısı konusunda Dünya Sağlık Örgütü’yle (DSÖ) çelişen video içerikleri platformdan kaldıracağını açıkladı.

 

YouTube’ dan yapılan açıklamada, Covid-19 aşısının ölüme veya kısırlığa neden olduğu iddialarını içeren videolar ile birlikte aşının miktoçiplere ev sahipliği yaptığını iddia eden içeriklerin de bu kapsamda silineceği bilgisine yer verildi.

Ayrıca YouTube , Şubat ayından bu yana corona virüs ile ilgili 200 binden fazla tehlikeli veya yanıltıcı videoyu platformdan aldırdığının altını çizdi.

Facebook da aşı karşıtı reklamlara yasak getireceğini duyurmuş alınan karar ile ilgili yapılan açıklamada, aşıları güvenli olmayan veya faydasız olarak gösteren reklamlara artık izin verilmeyeceği belirtilmişti.

Facebook’un kararı reklam türünde olmayan paylaşımları içermezken, YouTube kazanç amaçlı veya öyle olmayan tüm içerikleri kapsamına alıyor.

Related posts

Twitter’dan Android Kullanıcılarına ”AÇIK VAR” İtirafı

M. Büşra Kaya

WhatsApp kullanıcı sayısını biliyor musunuz!

Fatih Akgün

Instagram’a Gelecek 5 Yeni Özellik Çok Yakında Kullanıma Sunulacak

Fatih Akgün

Yorum Yap