Teknolojix Haber
İNTERNET SOSYAL MEDYA

YouTuber Enes Batur, 4 Saniyelik Bir Görüntü Yüzünden Hapis Cezası Alabilir

Türkiye’nin en çok izlenen internet fenomenlerinden Enes Batur, bir videosunda bulunan 4 saniyelik görüntü nedeniyle davalık oldu. Geçtiğimiz haziran ayında çektiği “Enes Batur & Damla – Evlilik Gerçek Final” isimli videoda yer alan başkasına ait bir görüntü, özel hayatın ihlal edilmesi suçu olarak yorumlandı.

Hedef kitlesine bakıldığında küçük çocukların da izleyicisi olduğu Batur, son birkaç gündür Türkiye’nin gündeminde yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir üniversitenin videolarıyla ilgili araştırma yaptığı ve “endişe verici” olarak yorumladığı Batur, şimdi de adli bir olay ile gündemde. Batur’un bir videosunda bulunan sadece 4 saniye olan bir görüntü, ünlü YouTuber’ın başını uzunca bir süre ağrıtacak gibi duruyor.

Enes Batur, daha önce çektiği videolarla da Türkiye’nin gündeminde yer almayı başarmıştı. Bu videolardan bir tanesi de Haziran ayında paylaştığı evlilik videosuydu. Batur, söz konusu videonun öncesinde bazı görüntüler paylaşmış, Damla Aslanalp ile evlendiğini açıklamıştı. Kısa bir süre sonra bu görüntülerin sahte olduğunu açıklayan Batur, “Enes Batur & Damla – Evlilik Gerçek Final” isimli videosuyla gerçekleri izleyicisine aktarmıştı.

Batur’un gerçekleri açıkladığı ilgili videonun 15:53 ile 15:57 arasındaki 4 saniyelik zaman aralığında bir evlilik cüzdanı görünüyordu. Bu evlilik cüzdanının üzerindeki fotoğraflar ise ne Batur’a ne de Aslanalp’e ait değildi. İşte bu 4 saniyelik görüntü, Batur’un mahkemelik olmasına yol açtı.

Yukarıdaki fotoğrafta bulunan kişi, Murat Kocacık isimli bir oyuncu. Geçtiğimiz dönemlerde “Bizim Aile” isimli bir dizide ve “Geçmiş Olsun” isimli filmde rol alan Kocacık, bu görüntü nedeniyle Batur’a dava açmıştı. Kocacık tarafından mahkemeye taşınan iddaalar, yetkililer tarafından kabul görürse Enes Batur’un önemli bir ceza alabileceğini söyleyebiliriz.

Oyuncu Murat Kocacık, Batur’un özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini ve verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu işlediğini iddia ediyor. Yaptığı suç duyurusunda söz konusu videonun ilgili bölümüne de değinen Kocacık, videonun milyonlarca kişi tarafından izlenmesi nedeniyle onur ve saygınlığının rencide edildiğini belirtiyor.

1 ila 3 yıl arasında hapsi isteniyor

Kocacık’ın suç duyurusuyla ilgili olarak ifadeye çağrılan Batur, adli makamlara verdiği ifadesinde suçlamaların tümünü reddetti. Söz konusu videoda kullanılan evlilik kayıt defterinde resmi olan kişinin kim olduğunu kendisinin bilmediğini belirten Batur, söz konusu olaydan haberdar olduktan sonra da videodaki o bölümü kaldırdığını söyledi.

Yaşanan olayla ilgili olarak gerekli soruşturmaları yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Enes Batur hakkında dava açılmasına karar verdi. Batur, yaşanan bu olay neticesinde özel hayatın gizliliğini ihlal etmek suçundan yargılanacak. Mahkemenin söz konusu video ile ilgili olarak 1 ila 3 yıl arasında değişen hapis cezası verme ihtimali bulunuyor.

Related posts

Facebook’un Yüz Filtresi Uygulaması MSQRD, Tarihe Karışıyor!

Fatih Akgün

Dikkat!Facebook DeepFake Yasağı Getiriyor…

Meryem ACAR

Instagram’ın Yapay Zekalı ‘Yanlış Bilgi’ Özelliği, Tepki Topladı

Fatih Akgün

Yorum Yap