Teknolojix Haber
MOBİL ÜRÜN İNCELEME

Yurt Dışından Aldığınız Akıllı Telefon iPhone 11 Kaç Paraya Geliyor?

Son dönemde akıllı telefon fiyatlarının hatırı sayılır derecede arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. Çok değil yaklaşık 2 sene önce yani 2017’de duyurulan iPhone X 6099 TL’lik Türkiye fiyatıyla büyük tepki çekmişti

Yalnızca 2 sene gibi kısa bir sürede Apple amiral gemisi modeli için istediği fiyatı neredeyse ikiye katladı. Hali hazırda 2019’da yani bu sene duyurulan bir iPhone 11 Pro Max için ödemeniz gereken ücret ortalama 12.000 TL. Artık 6099 TL’ye yeni bir iPhone modeli almak neredeyse imkansız. Hatta bu fiyata satılan iPhone modelleri izdihama yol açıyor. Hatırlanacağı üzere Migros Black Friday kapsamında iPhone 11 modelini 5999 TL’den satışa çıkarmış ve ufak çaplı bir izdihama neden olmuştu.

2 sene önce 6099 TL’ye tepki gösteren Türk halkı, şimdi bu fiyata telefon alabilmek için birbirini eziyor. Gerçekten çok ilginç.

Yurt dışından telefon almak çok daha maliyetli
iPhone fiyatlarının bu kadar yükselmesi yurt dışından gelen telefonlara olan rağbeti de arttırmıştı. Bu durumun farkına varan yetkililer yurt dışından gelen telefonların kayıt ücretlerini adeta arşa çıkardı.
2020 yılında gelecek olan güncelleme ile yurt dışından getirttiğiniz bir telefonu kayıt ettirip Türkiye sınırları içerisinde kullanabilmek için ödemeniz gereken ücret yaklaşık olarak 1900 TL oldu.
Yani yurt dışından aldığınız bir telefonu Türkiye sınırları içerisinde kullanabilmek için 1900 TL’de kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor. Üstelik bunun için telefonun hattının ve pasaportun aynı kişi üzerine kayıtlı olması gerekiyor. Aksi takdirde telefon farklı kişinin adına çıkmış bir simle çalışmıyor.
iPhone 11 yurt dışından kaç TL’ye geliyor?

Şimdi gelelim asıl merak edilen soruya. Malum iPhone 11 ülkemizde 7300 TL civarında fiyatlardan satılıyor. Sıfır cihazları 6900 TL civarında fiyatlara bulmanız da mümkün fakat Apple’ın kendi sitesindeki fiyat hala 7300 TL.
Peki bu telefonu yurt dışından getirdiğimizde bize kaça mal oluyor? Hemen basit bir şekilde hesaplayalım.

Hali hazırda iPhone 11’in en uygun fiyata sahip olduğu ülke ABD. Telefonun buradaki satış fiyatı 699 dolar. Bu güncel kur oranlarıyla yaklaşık olarak 4.160 TL’ye denk geliyor. Yani ABD’den getirdiğiniz bir iPhone’u kayıt ücreti olmasa 4.160 TL’ye mal ederek yaklaşık olarak 3.000 TL kara geçebilirdiniz. Hatta 2017’de ki kayıt ücreti ile de (yaklaşık 150 TL) aynı oranda kara geçmeniz mümkündü.
Şimdi gelelim günümüz gerçeklerine. 2020’de kayıt ücreti yaklaşık olarak 1900 TL olacak. Yani yurt dışından getirttiğinizi bir iPhone 11 size yaklaşık olarak 6.100 TL’ye mal olacak. Yani Türkiye’de 2 yıl garantili fiyatlarla arada 800 TL gibi bir fark var.

Açıkçası bu fark için garantisiz bir cihaza 6100 TL para vermek, üstüne de bu telefonu sadece kendi adınıza olan hatlarla kullanabilmek pek de cazip görünmüyor. Yine de karar kullanıcıların.

Related posts

Realme Narzo 20, Narzo 20 Pro Ve Narzo 20A tanıtıldı! İşte Özellikleri Ve Fiyatları!!!

M. Büşra Kaya

Kingston’nın Yeni Kart ve Kart Okuyucuları!

Yeni Peugeot 508’in Muhteşem Konfor Sunan Özellikleri

Fatih Akgün

Yorum Yap