Teknolojix Haber
YAZILIM

Yüz Tanıma Teknolojisi Artık YOK!

IBM’den Şok Karar: Artık Yüz Tanıma Teknolojisi Geliştirmeyecek

IBM, insan hakları endişeleri doğrultusunda yüz tanıma teknolojilerini geliştirmekten vazgeçtiğini duyurdu. Bu koldaki çalışmalarını durduracak olan IBM, yüz tanıma teknolojisinin ırksal profil oluşturma ve gözetim için kötüye kullanılabileceğini düşünüyor.

Yeni teknolojilerinin gelişmesi ve halk arasına indirgenmesiyle beraber elbette anonim olma özgürlüğü de aslında yavaşça kayboluyor. Sokaktaki kamera sayısının artması, akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri ve çeşitli yüz tanıma sistemleri ile beraber güvenlik sağlanıyor. Diğer yandan güvenlik için toplanan bu denli verinin, hacker’lar tarafından zaman zaman kötü niyetli olarak kullanılabildiğine de şahit oluyoruz.

Tüm bunların yanı sıra dijital gözetim teknolojileri, zaman zaman yaşanan toplumsal hareketlerde devletler tarafından da  kullanılabiliyor. Bunlara son örnek olarak, George Floyd‘un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından ABD’de gerçekleşen protestoları gösterebiliriz.

 

 

ABD’de geniş çaplı düzenlenen protestolarda güvenlik güçlerinin eylem videoları ve fotoğraflarının istenildiği bilinirken, bunları protestolara katılan insanların kimliklerini tespit etmekte kullanmak isteği ortada. Bununla beraber insan haklarının kısıtlanması ve özgürlüğün ortadan kalkması şeklinde bir protesto dalgası daha önümüzde dururken, kuşkusuz yüz tanıma sistemleri de gündeme geliyor.

ABD merkezli köklü bilişim şirketlerinden IBM ise, yaptığı bir açıklama ile bu konudaki endişeleri neticesinde artık yüz tanıma teknolojisi geliştirmeyeceklerini açıklamasıyla beraber bir anlamda tarafını da belli ediyor.

IBM, insan hakları konusundaki kaygıları nedeniyle bundan sonra yüz tanıma teknolojileri üzerinde çalışmayacaklarını dile getirdiler. Yüz tanıma teknolojilerinin, kitle gözetme, ırksal profil oluşturma gibi insan hakları ve özgürlüklerine zarar verecek kullanımının karşısında olduğunu da belirtiyor.

Related posts

Windows 10’da bir dönem kapanıyor.

Fatih Akgün

GitHub, 2019 yılında Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dilini Açıkladı…

Meryem ACAR

Google, Tarayıcısı Chrome’u PDF Uzmanına Dönüştürmek İstiyor!

Yorum Yap