Teknolojix Haber
DONANIM

Zen 4 Mimarili Yongaları TSMC’nin 5 nm Süreci 7 nm’nin Önüne Geçti…

AMD’nin 2021 yılında piyasaya süreceği Zen 4 mimarili yongaları 5 nm ile gelecek. Gelen haberlere göre TSMC’de işler yolunda gidiyor.

TSMC AMD’nin Ryzen yongalarını üretmesi itibariyle donanım dünyasında yakından takip edilen isimler arasında yer almayı başardı. Son dönemde üretim teknolojisindeki başarısıyla da öne çıkan firmadan iyi haberler var.

5 nm sürecinde ilk zarlar yüz güldürüyor

Rapora göre 5 nm nodu şimdiden %50’lik farkla 7 nm sürecinden daha iyi sonuç veriyor. Buna karşın her yarı iletkende 5 nm’nin 7 nm’den daha iyi konumda olacağının da garantisi yok. Yine de teknik olarak yoğunluğun 1.8 katına çıkacağı 5 nm nodu %15 performans artışı ve %30’luk güç tasarrufu vadediyor.

Diğer taraftan AMD’nin Zen 4 mimarili işlemcileri için TSMC’den 5 nm ile üretilen zarlardan örnek alması sebebiyle zaten AMD tarafından da duyurulan yol haritası doğrulanmış durumda. Üretim kapasitesi kanadında ise TSMC çoktan limitlerini aşmış. Buna yönelik olarak üretici hem 5 nm hem de 7 nm silikonları için iç harcamalarını arttırarak talebe yanıt vermeyi amaçlıyor.

Related posts

Dijital Dönüşüm Sanayide, İş Modellerini ve İnsan Kaynaklarını Değiştirecek…

Meryem ACAR

İşte O Telefonlar,WhatsApp Milyonlarca Telefonda Artık Çalışmayacak! 

Meryem ACAR

Seagate, Oyunculara Yönelik Olan Yeni SSD’si FireCuda 120’yi Tanıttı!

Ömer Sina Yazıcı

Yorum Yap