Teknolojix Haber
UYGULAMA

Zoom, Güçlü Bir Şifreleme Özelliği Getirmeyi Planlıyor!

Çevrim içi video konferansı yapmamızı sağlayan Zoom, güvenlik sorunlarını aşmak için yeni bir plan yaptı. Zoom’un, ücret ödeyen kullanıcıları için güçlü bir şifreleme sistemi kuracak.
COVID-19 nedeniyle evden çalışma ve uzaktan eğitim yaygınlaşırken, bu süreçten en kârlı çıkan uygulamalardan biri de video konferans uygulaması Zoom oldu.  Zoom’da ciddi güvenlik ve gizlilik açıkları olduğu biliniyor. Hatta bu sorunlar nedeniyle ABD’de bazı devlet kurumları Zoom kullanılmasını engellemeye başladı. Şirket, hem büyüyen pazarda tutunmak hem de yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek için yenilikler yapmaya çalışıyor. Ve şimdiki yeniliği de güçlü bir şifreleme hazırlığı oldu.

Zoom güvenlik danışmanı Alex Stamos, insan hakları grupları ve çocuk istismarına karşı mücadele edenlerle yaptığı bir konferansta, ücret karşılığı Zoom’a abone olan kişilere ya da kurumlara yönelik güçlü bir şifreleme planları olduğunu söyledi. Stamos, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ya da siyasi muhaliflerin daha güvenli video görüşme yapabilmelerinin sağlanıp sağlanmayacağının henüz belli olmadığını, planın değişime açık olduğunu söyledi.

Stamos, gizlilik savunucuları tarafından olumlu ve olumsuz tepkiler aldığını belirtiliyor. Zoom’un kullanıcılar için çekici tarafı, herhangi bir üyelik istemeden video görüşme yapabilmeleri. Şu anda Zoom üzerinden günlük olarak 300 milyon görüşme yapıldığı belirtiliyor.

Tabi bununla birlikte güvenlik açıkları nedeniyle uygulama çok sayıda eleştiri de alıyor. Google’ın, tüm çalışanlarına kurumsal bilgisayarlarda Zoom kullanmayı yasaklaması gibi..

Related posts

Donald Trump TikTok ve Oracle İkilisine Onay Verdi!!

M. Büşra Kaya

Dünya’nın an be an takip ettiği Corona virüsü haritasına Türk imzası

Fatih Akgün

Twitter, koronavirüs ile 5G arasında bağlantı kuran gönderilere uyarı etiketi getirdi

Fatih Akgün

Yorum Yap