Teknolojix Haber
YAŞAM

Zoom uygulamasını kullanan öğretmenlere 58,5 dolar kesinti: Bakan Selçuk il müdürlerini acil toplantıya çağırdı (Bosanski Jezik)

Milli Eğitim Bakanlığı, ısrarla EBA’yı tavsiye etse de yurt genelinde çok sayıda il, ilçe ve okul müdürü öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkanı sağlayan programlara yönlendiriyor.

Geçtiğimiz hafta cinsel içerikli, ırkçı nefret söylemi içeren mesajlar bir anda sosyal medyada yayılarak hacklenen ve güvenlik açığı bulunduğu iddiasıyla hakkında New York Başsavcılığınca soruşturma başlatılan Zoom Programı’nın sahibi şirket kendisini savunmuştu.

ÖĞRETMENLERDEN 58.5 DOLAR KESİLDİ

Türkiye genelinde binlerce öğretmen, eğitim yöneticilerinin ve okul idarelerinin canlı ders baskısı ve zoom programına girme konusunda yönlendirmesiyle programı kullanmaya başladı.

Sistemi, “admin” yani “yönetici” sıfatıyla öğretmenler açtığı için öğretmenlerin hesap bilgileri ve sisteme giren tüm öğrencilerin de kişisel bilgileri programı yöneten uluslararası şirketin eline geçti.

ULUSLARARASI TRANSFER YAPILDI

İzmir, Yalova, Muğla gibi birçok ilin milli eğitim müdürlüğü zoom programının ücretsiz olduğunu vurguladı da, sadece bu programdan ders anlatıldığı için öğretmenlerin bazılarının hesaplarından 58.5 dolar kesildi. Uluslararası bu program dışında hiçbir teması olmadığını söyleyen öğretmenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

MÜDÜRLÜKLER TALİMAT VERMİŞ

Hesaplarından para kesildiğini, banka bildirimiyle öğrenen öğretmenler durumu yöneticilerine bildirdi. Bu süreç aynı zamanda, Türk öğrencilerin canlı yayındaki görsellerinin de, art niyetli kişi ya da kişilerin eline geçme riskini ortaya çıkardı.

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile Muğla’da bazı okul müdürleri ile bir çok ilçe ve okul müdürlerinin zoom başta olmak üzere canlı yayın yapan çok sayıda yabancı programı önerip, detaylı bilgilendirme içeren talimat yazısı göndermiş.

BAKAN “ACİL” TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı.

Bakanlığın, zoomla bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken, bir anda EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi.

Sorumlular hakkında MEB’in soruşturma açması ve Bakan Selçuk’un toplantısı sonrası öğrenci ve öğretmen güvenliği için uygulama üzerinden canlı ders anlatımına yasak getirilmesi talimatı verilmesi bekleniyor.

MÜDÜRLÜKLER NE TALİMAT VERDİ?

Öğretmenlere, zoom programını bilgisayarlarına kurması ve canlı ders anlatımlarını buradan yapmaları için il, ilçe ve okul müdürleri talimat verdi.Öğretmenlerin ders verdiklerini kanıtlamaları için her gün 6 farklı açıdan çekilmiş fotoğrafı da kendilerine atması istenildi.

Öğretmenlere haftalık ders programı yapmaları ve rapor hazırlamaları da emredilerek aksi halde ek ders ücretlerinin kesileceği tehdidinde bulundukları görüldü.

Kaynak: Bundle

Bosanski jezik

ZOOM APLIKACIJA JE UZELA 58.5 DOLARA SA RAČUNA NASTAVNIKA

U Turskoj više od hiljadu nastavnika, administratora i škola koristi program ZOOM. Budući da su sistem otvorili nastavnici kao “administrator”, to jest “menadžer”, podatke o računima nastavnika i lične podatke svih učenika koji ulaze u sistem preuzela je međunarodna kompanija koja upravlja programom.

Uprava za obrazovanje mnogih pokrajina, poput Izmira, Yalova i Mugla, naglasila je da je program ZOOM besplatan, ali je sa računa nekih nastavnika uzeto 58,5 dolara, jer su koristili ovaj program za predavanje lekcija. Nastavnici koji kažu da na drugi način ne mogu ostvariti kontakt sa svojim učenicima osim ovog  programa ne mogu sakriti svoje iznenađenje.

DIREKTORI SU DALI UPUTE

Nastavnici, koji su saznali da im je s računa oduzet novac, prijavili su slučaj rukovodiocima. Ovaj postupak je također izložio i mogućnost rizika zlonamjernih osoba zloupotrebe studenata koji su prikazani prilikom lekcija. Yalova direkcija za nacionalno obrazovanje, direkcija za narodno obrazovanje Izmir i neki direktori škola u Muğli, mnogim okruzima i direktorima škola preporučili su mnoge inostrane programe koji se emituju uživo, naročito ZOOM, i poslali su uputstva s detaljnim informacijama.

MINISTAR JE SAZVAO HITAN SASTANAK

Ministar za obrazovanje Ziya Selčuk pozvao je jutros hitni sastanak o navedenoj situaciji. Naglašeno je da Ministarstvo nema sporazum sa zoomom, niti ima upute, ali se saznalo da će se slijediti obrazovni administratori koji prisiljavaju nastavnike da prate programe koji nisu EBA. Očekuje se da će Ministarstvo obrazovanja otvoriti istragu o odgovornim i da će nakon sastanka ministra Selčuka biti izrečena zabrana primjene predavanja uživo za sigurnost učenika i nastavnika.

Related posts

Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi Açıklandı: İşte Türkiye’nin İngilizce Karnesi

Yasemin ACAR

Bu numaralar lazım olur ! Screenshot al !

Büşra Seyhan

Harvard Üniversitesi, sosyal mesafe uygulamalarının 2022 yılına kadar yürürlükte kalabileceğini açıkladı.

Fatih Akgün

Yorum Yap