Teknolojix Haber
UYGULAMA

Zoom’un Problemleri Bitmiyor!

Geçtiğimiz haftalarda güvenlik problemleri ile gündeme gelen Zoom, kendini toplamaya başlamıştı derken, sorunları daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. Dün, ABD’deki şirketin hissedarlarından biri  şirkete “gizlilik standartlarını abarttığı ve hizmetinin uçtan uca şifreli olmadığını ifşa etmediği” gerekçesiyle dava açtı.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre,mahkemede hissedar Michael Drieu  gizlilik konularıyla ilgili medyada yer alan haberlerin, şirketin hisse senetlerini biriktirdiğini söyledi.

Genel piyasa kaosunun ortasında, uygulamanın arkasındaki şirket olan Zoom Video’nun hisse fiyatı, yılın başında yaklaşık 70 dolardan, 23 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 159.56 dolara kadar fırladı. Salı günü  piyasa değerini 113 dolar ile kapattı.

Geçen hafta, platformun hatalarını ve şüpheli gizlilik uygulamalarını vurgulayan birkaç rapordan sonra Zoom CEO’su Eric Yuan şirketin yanlış adımlarından dolayı özür diledi1. Ayrıca, firmanın 90 gün boyunca sadece güvenlik ve gizlilik konusuna odaklanmak için yeni özellikler üzerinde çalışmayacağını belirtti. Gizlilikle ilgili haftalık güncellemeleri de kendi sunacağını söyledi.

Uygulamayı kötü kılan ana sorunlardan biri, geçtiğimiz haftalarda bazı “şakacıların” güvenliği sağlanmamış bazı Zoom toplantılarını ele geçirerek pornografi yayınlamaları oldu2. Geçen ay FBI, insanlardan Zoom platformunda halka açık toplantılar yapmamalarını isteyen bir belge yayımlamıştı.

Birçok şirket ve kuruluş olaylardan sonra Zoom‘u yasakladı. SpaceX, çalışanlarına uygulamayı dahili toplantılar için kullanmamalarını isteyen bir not gönderdi3. Bu haftanın başlarında New York, sınıfların Zoom kullanmasını yasakladı4. Tayvan da  hükümet çalışanlarının platformu kullanmalarına izin vermedi.

Bu dava aslında şirketin içindeki kişilerin de Zoom‘un çalışma yöntemlerine olan inancını kaybettiğini gösteriyor. Popüler video konferans uygulamasının güveni yeniden oluşturması zor olacak gibi görünüyor.

 

 

 

 

Related posts

Son Gelişme!Türkiye’den Uber İçin Bir Adım Daha…

Meryem ACAR

Monster Notebook’tan Dijital Mağaza!

WhatsApp kullanıcı sayısını biliyor musunuz!

Fatih Akgün

Yorum Yap